walden-pond

comtobeچطور از کیت استخر برای چک کردن کیفیت آب استفاده کنیم؟(کد 0054)
کیت های استخر وسایل خوبی هستند که امکان تعیین کیفیت آب را فراهم می کنند. ما در این متن می خواهیم به شما یاد دهیم که چگونه تعیین کیفیت اب به سادگی و با کمک گرفتن از کیت های ساده امکان پذیر می گردد.

TESSCL1
منابع تمیز کردن استخر و آزمایش

قبل از اینکه شروع کنید

TESSCL2

آغاز فضل گرما، شروع فعالیت استخرها به حساب می آید. این زمان در واقع زمان آغازین چک کردن کیفیت آب استخرها است. استخرهای عمومی شنا باید بصورت روتین موارد زیر را کنترل نمایند:
پی اچ
کلر
قلیاییت کل
نیاز اسیدی
دیگر آزمایش ها را باید آزمایشاتی محسوب کرد که حسب نیاز انجام می گیرند. این ها ممکن است آزمایشات پیچیده ای باشند، اما اگر هم نمره الف شیمی مدرسه را نگرفته اید نگران نباشید. با استفاده از دستورالعمل های زیر، استفاده از کیت های آزمایش استخر را نسبتا ساده خواهید یافت.
آزمایشات ویژه
کیت های آزمایش استاندارد نتایج صحیح 4 یا 5 آزمایش اساسی مورد نیاز صاحبخانه ها را ارایه می دهند. آزمایشات ویژه در شرایط ویژه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
سیستم تصفیه آب بیگواناید که در برخی استخرهای شنا مورد استفاده قرار می گیرد، نیاز به نوارهای آزمایش بیگواناید دارد تا سطوح ماده ضد عفونی کننده، پی اچ استخر، قلیاییت و سختی کلسیم را چک نماید.
آزمایش نمک استخرهای نمکی با استفاده از نوار آزمایش نمک. اگر از ژنراتور کلر نمک استفاده می کنید، نیاز به آزمایش کلر هم خواهید داشت.
فسفات می تواند با استفاده از کیت آزمایش فسفات تست شود. فسفات ها می توانند از منابع مختلفی از قبیل کودهای باغچه وارد آب شده و به افزایش جلبک هایی که از این فسفات ها تغذیه می کنند منجر شوند.
اگر آب استخر نشانه هایی روی سطح استخر شما می گذارد، می توانید فلزاتی از قبیل مس یا آهن را با استفاده از نوارهای آزمایش ویژه طراحی شده برای این مقاصد تست کنید.
کلرآمین ها(کلر ترکیبی) می توانند با استفاده از کیت آزمایش DPD تست شوند. نوارهای آزمایش "چک شوک" می توانند به شما بگویند که آیا شوک برای حذف کلرآمین ها مورد نیاز است.
کل املاح محلول می توانند با یک وسیله سنجش به نام "سیف دیپ" آزمایش شوند.
کار با کیت های تست
کیت های استاندارد آزمایش شیمی آب در چند نوع مختلف هستند. کیت ویژه مورد استفاده در این متن گاردکس 4 در 1 است که برای اندازه گیری پی اچ، کلر، نیاز اسیدی و قلیاییت کل مورد استفاده قرار می گیرد. دیگر کیت های در دسترس 2 در 1(کلر و پی اچ)، 5 در 1(کلر، برم، قلیاییت، پی اچ و تقاضای اسیدی)، 6 در 1(کلر، برم، پی اچ، قلیاییت کل، سختی کل، اسید سیانوریک) هستند.
دیگر انواع کیت ها شامل نوارهای آزمایش یا آنالیزهای فراهم شده توسط وبسایت های کارخانه ای هستند که توسط محاسبه گر آنلاین یا اپ یا اخذ کیت منبع ذخیره آب استخر شما کار می کنند. اگاه باشید که اعداد بطری ها، اندازه های شیشه های کوچک نمونه، مواد شیمیایی این پروژه مختص برند ویژه کیت آزمایش می باشند. از دستورالعمل های کیتتان، که معمولا به صورت آنلاین قابل دستیابی هستند، استفاده نمایید.
کی آب استخر را آزمایش کنیم؟
گایدلاینی که ما را به مواقع آزمایش شیمیایی آب استخر راهنمایی کند وجود ندارد. مردمی می گویند که آب استخر باید هر روز آزمایش شود.این گفته درست است، اما به نظر یک نظر وسواسی می آید. خیلی از متخصصین عقیده دارند که آزمایشات شیمی آب استخرها باید از جدول زیر تبعیت نماید:
کلر: 2 تا 3 بار در هفته
پی اچ: 2 تا 3 بار در هفته
تست تقاضای اسید: هر وقت پی اچ نیاز به تنظیم داشته باشد
قلیاییت کل: هفتگی، به استثنای اینکه پی اچ تغییر کرده باشد. در این حالت همیشه باید قلیاییت کل را تست نمایید.
سختی کلسیم: ماهانه
سطح اسید سیانوریک: ماهانه
کل جامدات محلول: ماهانه
متریک های پروژه
زمان کار: کمتر از 5 دقیقه به ازای هر آزمایش
کل زمان: کمتر از سی دقیقه
سطح مهارت: مبتدی
هزینه مواد: یک کیت اساسی آزمایش آب استخر 4 در 1 حدود 20 دلار قیمت دارد.
آنچه که نیاز دارید
کیت آزمایش آب استخر 4 راهه
نمونه آب بگیرید

TESSCL3
تستر پلاستیکی را داخل استخر کنید. اطمینان داشته باشید که برای نمونه گیری صحیح، عمق نمونه برداری دست کم 18 اینچ می باشد. شیمی آب نزدیک سطح استخر ممکن است با شیمی آب مناطق عمیق تر جور نباشد.
سطوح شیشه های کوچک نمونه برداری را چک کنید

TESSCL4
اطمینان داشته باشید که شیشه های کوچک نمونه برداری تا خط FILL روی ستون پر شده اند. قرایت های صحیح نیاز به نرخ دقیق آب استخر دارند تا تست محلول امکان پذیر گردد.
تست کلر آزاد و کلر باقیمانده(با کیت کلرسنج)

TESSCL5
5 قطره از محلول نمره 1 را در داخل ستون تست کلر بریزید. در این کیت، شاخص محلول کلر، ارتوتولیدین می باشد.
توجه: بعضی از کیت های آزمایش ترجیح می دهند که در عوض محلول مایع تست، از قرص های قابل انحلال استفاده نمایند.(برای خرید این نوع کیت اینجا را کلیک کنید)
ترکیب محلول

TESSCL6
درب های شیشه های کوچک نمونه را بگذارید و شیشه های کوچک نمونه برداری را چند بار کج و راست کرده و یا بالا و پایین ببرید تا محلول با آب استخر میکس شود.
مقایسه رنگ

TESSCL7
چند ثانیه صبر کنید. رنگ حاصله را با استانداردهای رنگی مندرج روی تستر پلاستیکی مقایسه نمایید. سطح کلر آزاد اینگونه به دست خواهد آمد.
دو دقیقه صبر کرده و از مقایسه رنگ حاصل با استاندارد، کلر باقیمانده را تعیین مقدار نمایید.
توجه: بعضی کیت ها دو تست جداگانه برای تعیین کلر آزاد و کلر باقیمانده دارند. هر کدام نیاز به محلول ها یا قرص های مختلف دارند.
آزمایش سطوح پی اچ استخر

TESSCL8
بعد از آبکشی و تمیز کردن تستر، لوله بزرگ را تا بالا پر کنید. خط توپر آب استخر نیز باید بر مبنای نمونه گیری از عمق 18 اینچی مورد ملاحظه قرار گیرد. یک قطره از محلول نمره 4 اضافه کرده و اختلاط را به آرامی و با چرخاندن در لوله صورت دهید. این محلول تیوسولفات سدیم است که کلر را خنثی می کند. 5 قطره از محلول شماره 2 که شاخص فنل رد است اضافه کرده و آن را با چرخانیدن آرام با بقیه آب استخر میکس کنید. رنگ را با رنگ استاندارد پی اچ تستر پلاستیکی مقایسه کنید تا سطح پی اچ آب استخرتان را تعیین نمایید.
توجه: این کار را با کلر باقیمانده بالای 3 انجام ندهید، چون به نتایج دقیقی نخواهید رسید. کلر باقیمانده باید در ابتدا تا سطوح نرمال پایین بیاید.
ازمایش تقاضای اسیدی

TESSCL9
از نمونه آب حاصل از آزمایش پی اچ استفاده کنید. تیترانت تقاضای اسیدی را اضافه کنید. هر قطره را بشمارید و مطمئن باشید که بین قطره ها عمل چرخش را صورت می دهید. این کار را بکنید تا رنگ با شاخص 7.4 سازگار گردد. به جدول دز اسید رجوع کنید تا مقدار صحیح اسید را برای اضافه کردن به آب استخر و بالانس کردن پی اچ تعیین نمایید.
توجه: آزمایش را برای پی اچ بالای 7.5 و کلر باقیمانده بالای 3 انجام ندهید. کلر باقیمانده اول باید به سطوح مناسب برسد و بعد آزمون تقاضای اسید مورد نیاز صورت گیرد.
آزمایش قلیاییت کل

TESSCL10
بعد از آبکشی و تمیز کردن تستر، لوله بزرگ را تا خط خط چین پایینتر پر کنید. یک قطره محلول نمره 4 بریزید و بچرخانید. یک قطره محلول 5B را به عنوان شاخص قلیاییت کل ریخته و بچرخانید. محلول نمره 4 را قطره قطره اضافه کنید( از ردیابی خود مطمئن باشید) تا تغییر رنگ زرد روشن یا سبز روشن را ملاحظه نمایید.
در نهایت، عدد قطره های محلول نمره 3 را در 10 ضرب کنید تا قلیاییت کل را بدست آورید.
توجه: اگر کلر باقیمانده بالای 3 است این آزمایش را انجام ندهید. کلر باید قبل از استفاده از قلیاییت کل نرمال باشد.
آبکشی و خشک کردن تستر

TESTCL11
بعد از تست، تستر پلاستیکی خود را در یک سینک( نه استخر) آبکشی و خشک کرده و با گذاشتن در کیت، آن را در جای خشک و خنک و دور از دسترسی بچه ها قرار دهید.
نکات
برای استخر مواد شیمیایی بیش از نیاز فصل تهیه نکنید. آن ها خواص خود را در طول زمان از دست می دهند. محلول های آزمایش حدود یکسال دوام دارند.
از نوارهای آزمایش دوری گزینید. این نوارها برای تعیین ویژگی های ویژه آب استخر براحتی در دسترس هستند و با قرار گیری در آب استخر تغییر رنگی می دهند که به سهولت قابل "قرائت" می باشد. با این حال آن ها بخوبی محلول ها با اب استخر میکس نشده و به علت عدم واکنش با آب استخر جواب های خوب و درستی نمی دهند.
موقع دور ریختن محلول های آزمایش، می توانید در عوض خرید کل کیت آزمایش، بطری های پر شدنی خریداری نمایید.
کیت های نسبتا کاملی وجود دارند که شما با آن ها می توانید تقریبا هر ماده شیمیایی موجود در استخر، که دانستن اندازه اش برایتان مهم است، را تعیین مقدار نمایید. این کیت های تجملی بین 30 تا 60 دلار قیمت دارند.
چنانچه مایل هستید با صرف هزینه ای معقول، فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.

مهم: اگر اطلاعات خود را بیش از مطالعه و خواندن، از طریق شنیدن به دست می آورید بهتان توصیه می کنیم که "چرا مشاوره تلفنی!؟" را بخوانید.

نکته اول: چنانچه متن بالا نیاز شما را بر آورده نکرده است، کلیدواژه خود را در قسمت جستجو( بالای صفحه) وارد کرده و مقالات مرتبط با خواسته خود را ملاحظه نمایید. شاید یکی از آن ها بر طرف کننده نیاز شما باشد

نکته دوم: در صورت تمایل به اخذ مشاوره تلفنی از قوانین مشاوره، مندرج در بالای صفحه یا صفحه نخست، کسب اطلاع نمایید.

چنانچه به یکی از دو مقوله "بهداشت" و "محیط زیست" علاقمند هستید، یا کلا نسبت به هیچیک از این دو مقوله نگاه خوبی ندارید، به شما اکیدا توصیه می شود اینجا را کلیک کنید.