5comver0007

 09122039437       09224055895         02188331528

 

HUOS TOTAL

RUMI4

چرا مشکل داریم؟ چگونه مشکل را حل کنیم؟

 

 

hame1

 

hame2

 

hame3

یک تیر و پنج نشان! 

5reas 6

 

 کمپوست خانگی!

5reas 7

 

سوالات و پرسش های بازیافت پلاستیک( کد 0088)

سوالاتی که مکررا در باره بازیافت پلاستیک پرسیده می شود*
سوال:چه نوع ظروف پلاستیکی می توانند در مرکز بازیافت استنفورد بازیافت شوند؟
جواب:مرکز بازیافت استنفورد تمامی پلاستیک ها را پذیرفته و آن ها را در سه طبقه قرار می دهد:**
طیقه یک , پت
طبقه دو, ظروف پلاستیکی پلی اتیلنی دانسیته بالای ساده و رنگی
طبقه سه, سایر ظروف پلاستیکی

peteplast
لازم به توضیح است که پلاستیک های مشخص شده با عدد شماره 6 که استایروفوم نام دارند مورد پذیرش قرار نمی گیرند.برای تشخیص نوع پلاستیک کافی است به عدد درج شده در میان سه پیکان در تعقیب هم که در ته یا درب ظرف به چشم می خورد توجه گردد.این عدد به شما می گوید که پلاستیک از چه نوع است و از چه ساخته شده است,هر چند در باره قابلیت بازیافت ظرف توضیحی نمی دهد.
باید توجه داشت که درب ها و درپوش ها باید جدا از بدنه پلاستیک ها بازیافت شوند.حتی الامکان ظروف پلاستیکی می باید قبل از انداخته شدن در سطل ها و ظروف آشغال آبکشی شده و تخت گردند.
سوال:آیا درب بطری های پلاستیکی قابل بازیافت هم قابل بازیافت است؟
جواب:بله اما معمولا درب بطری های پلاستیکی از ماده ای غیر از بدنه آن ها ساخته شده و این همان دلیلی است که توضیح می دهد چرا درب ها و بدنه ظروف پلاستیکی باید در سطل های جدا از هم بازیافت شوند.باید دانست که در عدم جداسازی دو نوع زباله مختلف هر نوع زباله می تواند موجبات آلودگی دیگری را فراهم آورد.قبل از فرآیند بازیافت باید انواع مختلف پلاستیک جدا شوند زیرا هفت نوع پلاستیک وجود دارد که با یکدیگر سازگار نیستند.
سوال:چه گام هایی را باید برای بازیافت بطری پلاستیکی خود بردارم؟
جواب:سه گام ساده برای بازیافت پلاستیک باید طی شود.الف-کف ظرف را کنترل کنید و اعداد یک تا 7 را ببینید.(این به شما می گوید که پلاستیک از چه درست شده است)ب-بطری را خالی یا آبکشی کنید.درب و بدنه را در سطل های زباله جدا و سوا از هم بیندازید.ج-ظروف پلاستیکی را به همراه شیشه و فلزات در سطل یا ظرف بازیافت ویژه مجتمع خود بگذارید و یا آن ها را در سطل صحیح بازیافت مراکز بازیافت زباله قرار دهید.
سوال:برای بطری های پلاستیکی قرار داده شده در سطل ها چه اتفاقی می افتد؟
جواب:جمع کننده ها تمامی سطل ها را خالی کرده و محتویات آن ها را به مراکز بازیافت استنفورد می برند.مرکز مواد مختلف را جدا کرده و آن ها را به کارخانجات فرآیند حمل می کند.بعد از اینکه بطری های پلاستیکی حمل گردید,کارخانجات دریافت کننده آن ها را به تکه های کوچک خرد کرده و آنگاه آن ها را آبکشی و ذوب می کنند.در نهایت بطری ها به محموله هایی تبدیل می شوند که قابلیت حمل به کارخانجات سازنده بطری و دیگر محصولات پلاستیکی را دارند.
سوال:آیا من می توانم کیسه های پلاستیکی,لفاف های حباب دار, کیسه های بادی و کیسه های حفاظتی خشک را بازیافت کنم؟
جواب:بله.کیسه های پلاستیکی بقالی ها و سوپرها به همراه تمامی آنچه مورد سوال قرار گرفت قادرند در مرکز بازیافت استنفورد بازیافت شوند.برای مشارکت فعال در یک برنامه بازیافت زباله لطفا تنها آنچه گفته شد را در سطل بازیافت بگذارید و همه دستورالعمل ها, مواد بسته بندی و پسماندهای غذایی را دور بیندازید.موردی ندارد که نشانه بازیافت روی کیسه نخورده باشد یا عدد ویژه داخل پیکان های تعقیب کننده روی کیسه نباشد.آن ها می توانند در سطل کیسه پلاستیکی جا داده شوند.این مواد می توانند در سطل مخصوص بازیافت کاغذ مجتمع ها هم قرار گیرند.
کیسه های پلاستیکی نمی توانند با ظروف سفت بازیافت شوند زیرا نقطه ذوب متفاوتی دارند.در قیاس با ظرف سفت و سخت,کیسه های پلاستیکی خیلی سریع ذوب می شوند و بنابراین نباید این دو را در یک فرآیند ذوب نمود.کیسه های پلاستیکی با ضایعات چوب شهری مخلوط شده و محصول جدیدی را بوجود می آورند که در ساختمان های مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار گرفته و در برابر پوسیدگی کاملا مقاوم است.
کیسه های پلاستیکی می توانند مجددا مورد استفاده قرار گیرند و برای همین اغلب مغازه های خوار و بار فروشی در جلو درب سطلی برای جمع آوری این کیسه ها دارند.به جای استفاده از کیسه های پلاستیکی سعی کنید که در سفر بعدیتان به سوپری یا خوار و بار فروشی با خود کیسه کتانی با دوام
حمل نمایید.
سوال:آیا نگاتیوها و فیلم های قدیمی قابل بازیافت است؟
جواب:خیر ما نمی توانیم این مواد را بازیافت نماییم.
سوال:آیا می شود استایروفوم را بازیافت کرد؟
جواب:اگر می شود از این ماده دوباره استفاده کنید. استایروفوم (یا پلاستیک نمره 6) ماده بسته بندی است که در مرکز بازیافت استنفورد مورد پذیرش قرار نمی گیرد.برای بازیافت آنها به نزدیکترین مغازه بسته بندی زنگ بزنید زیرا آنها از این ماده مجددا استفاده می کنند.اگر می خواهید این پلاستیک را دور بیندازید حتما آن را داخل کیسه قرار دهید تا باد و طوفان آن را به پرواز در نیاورد و یا سبب ریخت و پاش زمینی آن نگردد.از ژانویه 2009 مرکز بازیافت پالو آلتو هم از پذیرش استایروفوم سر باز زده است.
سوال:آیا می توان پلاستیک های آزمایشگاهی را بازیافت نمود؟
جواب:بله.تمامی ظروف پلاستیکی آزمایشگاهی می توانند در سطل مخصوص پلاستیک,شیشه و فلزات مجتمع ها بازیافت شوند.کیسه های پلاستیکی و فیلم های پلاستیکی هم قابل بازیافتند اما آن ها باید در سطل بازیافت کاغذ قرار داده شوند.
قبل از اینکه ظروف آزمایشگاهیتان را بازیافت کنید مطمئن شوید که حقیقتا خالی شده است.
سوال:آیا جایگاه نگهداری پی پت قابل بازیافت است؟
جواب:بهترین راه برای بازیافت این ظروف این است که آن ها را به کارخانه تولید کننده برگردانید.البته معمولا کارخانجات تولید کننده فقط محصولات تولیدی خودشان را بر می دارند.اگر خواستید اختیار دیگری پیشه نمایید این ظروف را در سطل پلاستیک,شیشه و فلزات بیندازید.
سوال:آیا جعبه های مقوایی و ضد عفونی شده قابل بازیافت هستند؟
بله. جعبه هایی که شامل جعبه های مقوایی شیر و آب میوه هستند به همراه برخی دیگر از زباله های بازیافتی در سطل های مخصوص شیشه,پلاستیک و فلزات قرار داده می شوند.
ظروف ضدعفونی شده کارتن هایی هستند که اساسا برای نگهداری نوشابه ها و آب میوه مورد استفاده قرار می گیرند.این ظروف از پلی اتیلن و کاغذهای با کیفیت بالا درست می شوند.برخی از جعبه های نوشیدنی ها درصد کمی آلومینیم دارند.
جعبه های ضدعفونی شده برای جداسازی الیاف کاغذ از پلاستیک ها و فویل های آلومینیمی می بایست بصورت خمیر در بیایند.کارخانه ها ارزش الیافت بدست آمده بسته بندی های ضدعفونی شده را می دانند زیرا این الیاف قوی,طولانی و به رنگ روشن هستند.وابسته به بازار فروش, باقیمانده های فویل/پلاستیک می توانند در محصولات پلاستیکی الواری گران قیمت بازیافت شوند.
سوال:چرا یک اجتماع یک نوع پلاستیک را بازیافت می کند و دیگری این کار را به انجام نمی رساند؟
جواب:نه همه پلاستیک ها همانند هستند و نه تمام آن ها می توانند بازیافت شوند یا بازیافت ساده ای دارند.ما چیزی را بازیافت شدنی می دانیم که توسط کارخانه ای مورد استفاده قرار گرفته و به محصولی جدید تبدیل شود.اگر ماده ای باشد که مورد پذیرش هیچ کارخانه ای قرار نگیرد و به ماده ای جدید تبدیل نشود پس اساسا بازیافت شدنی نیست.ممکن است کارخانه ای باشد که مواد بازیافتی را به مواد جدید تبدیل نماید اما فاصله محل جمع آوری مواد بازیافتی تا کارخانه آنقدر زیاد باشد که هزینه حمل و نقل مواد به کارخانه ,صرفه اقتصادی بازیافت این مواد را غیر قابل توجیه نماید.با توجه به اینکه پلاستیک های گوناگون ویژگی های مختلف دارند, اگر به قصد شکل دهی و قالب دهی در کنار هم قرار گیرند,تغییرات شیمیایی بوجود آمده در ساختار آنها امکان استفاده از آنها در اهداف ویژه را از بین خواهد برد.هر نوع پلاستیک مصرفی (که با عدد مندرج در کف شناسایی می شود) برای هدفی خاص تولید شده است و این همان دلیلی است که موجب می گردد ما انواع و اقسام پلاستیک ها را داشته باشیم.
سوال:چقدر بطری آب بازیافت می شود و چرا ما باید آن ها را بازیافت نماییم؟
جواب:در یک اجتماع رو به رشد که افراد به تدریج اهمیت بیشتری به سلامت خود قائل می شوند می توان اشخاصی که با خود بطری آب به همراه دارند را هر روز بیشتر از دیروز دید.اکنون و طبق گزارش بخش حفاظت کالیفرنیا میلیاردها از این بطری های خالی سبب مشکلات عدیده تندرستی شده اند.
مطابق با گزارش بیش از یک میلیارد بطری آب در هر سال در زباله های کالیفرنیا به چشم می خورد.این میزان معادل سه میلیون بطری خالی در روز است و تخمین زده می شود قیمت هدر رفته حاصل از عدم بازیافت این زباله ها 26 میلیون دلار در سال باشد.اگر این بطری ها بازیافت شوند, مواد خامی بدست می آید که می تواند در تولید 74 میلیون فوت مربع فرش, 74 میلیون تی شرت سایز بزرگ اضافی, 16 میلیون عرق گیر و یا خیلی چیزهای دیگر مورد استفاده قرار گیرد.
با این حساب و با اشتیاق روزافزون مردم به استفاده از بطری های آب یکبار مصرف,چنانچه در رویه بازیافت تغییری صورت نگیرد اوضاع و احوال زیست محیطی بدتر از این هم خواهد شد.
طبق گزارش تنها 16 درصد از بطری های آب پلی اتیلن تترافتالات(پت) فروخته شده در کالیفرنیا بازیافت می شوند.با این نرخ در مدت 10 سال مقدار بطری های آبی که بصورت زباله دور ریخته می شوند آنقدر خواهد بود که دو ردیف بزرگراه به ارتفاع 6 اینچ را در تمام ساحل فلوریدا ایجاد نماید."یانگ داریل" که مدیر بخش حفاظتی کالیفرنیا است می گوید که آنچه بیشتر ناراحت کننده است این است که بطری های آب خالی می توانند بازیافت شده و برای تولید خیلی چیزها مورد استفاده قرار گیرند.
پس چه می توانیم بکنیم تا بازیافت بطری های پلاستیکی ازدیاد حاصل نماید؟سطل های بازیافت را در جاهایی که زندگی می کنید مورد توجه قرار دهید.پارک های بسیار زیاد, پارک های تفریحی, سالن های کنسرت, فضاهای بسته ورزشی و دیگر جاهایی که نوشیدنی ها مصرف می شوند,علیرغم دوری از خانه سطل های بازیافت قوطی ها و بطری ها را دارند.اگر نمی توانید یکی از آنها را پیدا کنید,جایش را سوال نمایید.بسیار محتمل است که جاهایی که مصرف کنندگان بهترین جاهای بازیافت می دانند واقعا هم بهترین جاهایی باشد که ظروف وسطل های بازیافت را بتوان در آنها قرار داد. اگر هیچیک از راهکارهای فوق افاقه نکرد بطری را با خود به خانه آورده و یا آن را در سطل بازیافت کنار پیاده رو بیندازید و یا آن را تحویل یکی از مراکز بازیافت نمایید.
سوال:اعداد مندرج در ته ظروف چه معنایی دارند؟
جواب:هفت نوع پلاستیک یا رزین مصرفی وجود دارد.هر کدام از این پلاستیک ها کیفیت های مختلفی دارند و به شرکت ها کمک می کنند که بر مبنای نیاز نسبت به بسته بندی محصولاتشان اقدام نمایند.عددی که شما در کف می بینید کد شناسایی و نه کد قابلیت بازیافت است.کد برای جور کردن محصولات مختلفی استفاده می شود که می توانند برای تولید محصولات جدید مورد استفاده قرار گیرند.
سوال:هفت نوع پلاستیک چه هستند؟
جواب:هفت نوع رزین یا پلاستیک مصرفی وجود دارند.آن ها توسط اعداد درج شده در داخل سه پیکان تعقیب کننده شناسایی می شوند.
1#پت(پلی اتیلن تترا فتالات)
عموما در بطری های نوشابه و آب معدنی, آب میوه, ظروف شربت سرفه و سینی های مایکروویو پیدا می شوند.
2#پلی اتیلن دانسیته بالا
عموما در جعبه های شیر, دترجنت ها و پاک کننده ها و بطری های شامپو یافت می شوند.
3#پلی وینیل کلراید
عموما در پوشش بسته بندی گوشت و برخی ظروف پلاستیکی سخت پیدا می شود.
4#پلی اتیلن دانسیته پایین
عموما در روزنامه,درب فنجان های مخصوص کره و کیسه های خوار و بار فروشی ها پیدا می شود.
5#پلی پروپیلن
عموما در ظروف دوغ و ماست و دسر یافت می شود.
6#پلی استایرن
عموما در بشقاب ها و فنجان های پلاستیکی و ظروف مسافرتی یافت می شود.
7#دیگران یا رزین های ترکیبی دیگر
مرکز بازیافت استتنفورد تمام ظروف پلاستیکی را در سه گروه می پذیرد:1#پت, 2# ظروف پلاستیکی روشن و رنگی پلی اتیلن دانسیته بالا و 3 تا 7# ظروف پلاستیکی ترکیبی.هر چند گروه 6# یا پلی استایرن مورد بازیافت قرار نمی گیرد.سعی کنید که پلی استایرن را نپذیرید یا بعد از پذیرش سوال کنید که آیا می توانید آن را به جایی که گرفته اید برگردانید.
سوال:پلاستیک پت چیست؟
جواب:آیا در بازیافت پلاستیک ها سر در گم هستید؟شما تنها کسی که این مشکل را دارد نیستید.هفت نوع پلاستیک مصرفی وجود دارد.هر کدام از این پلاستیک ها کیفیت ویژه ای دارد که سازندگان را راغب می سازد برای بسته بندی محصولاتشان از آن ها استفاده نمایند.اغلب ظروف پلاستیکی توسط عدد مندرج در داخل سه پیکان تعقیب کننده که در تهشان است قابل شناسایی هستند.به خاطر اینکه هر پلاستیک مشخصات ویژه ای دارد, آن ها باید شناسایی و جداگانه بازیافت شوند.پت همان پلی اتیلن تترا فتالات است و در پلاستیک های گروه یک قرار می گیرد.
پت عموما ماده پلاستیکی بازیافتی خانگی است.پت تقریبا سی درصد بطری های پلاستیکی بازار را شامل می شود و برای بسته بندی گستره ای از مواد غذایی و نوشیدنی هایی همچون نوشابه,آب میوه, روغن های خوراکی, دوغ و کره بادام زمینی مورد استفاده قرار می گیرد.پت به خاطر شفافیت,سفتی و مقاومت نسبت به نشت دی اکسید کربن دارای ارزش می باشد.محصولات ساخته شده از پت های بازیافتی شامل قالی, مواد عایق پوشاک و کیسه خواب, تسمه,بطری,ظرف,سیم ظرفشویی, بخش هایی از اتومبیل, برس رنگ و ژئو تکستایل ها که در روکش اماکن دفن مورد استفاده دارند می باشد.
سوال:بعضی از چیزهایی که با پت ساخته می شوند را نام ببرید؟
جواب:سی و پنج درصد قالی های ساخته شده و فروخته شده ایالات متحده از پلاستیک های پت هستند.5 بطری دو لیتری می توانند موجب تولید قالی پلی استری شوند که یک فوت مربع سطح دارد.پت بازیافتی برای ساخت تی شرت ها هم استفاده دارد.همان پنج تا از این پت های بازیافتی یک تی شرت با سایز بزرگ را تولید می کنند.بطری شما و کمک گرفتن , شما را گرم هم نگه می دارد!الیاف پت برای ساخت ژاکت اسکی و کیسه خواب مورد استفاده دارد.ظروف پت همچنین می تواند در ساخت سیم راکت تنیس, شانه, نوار کاست, سپر اتومبیل, بادبان قایق, بخش هایی از اتومبیل, اثاث و مبلمان و حتی بطری های دیگر مورد استفاده باشد.همه ما مجبوریم که تقاضاهایی برای تولید اینجور چیزها داشته باشیم.
سوال:چه نوع محصولاتی در ظروف پت بسته بندی می شوند؟
جواب:هر روز به جای فولاد یا شیشه محصولات بیشتر و بیشتری در ظروف پلاستیکی بسته بندی می شوند.انتخاب محصولاتی که در ظروف پلاستیکی بسته بندی می شوند مهم است.ما در زیر برخی از محصولات را که در پلاستیک های پت یا پت های بازیافتی بسته بندی می شوند آورده ایم.از آنجایی که هر روز محصولات بیشتر و بیشتری در پت های بازیافتی بسته بندی می شوند این فهرست مدام تغییر می کند.
آب بطری شده & نوشیدنی های ورزشی
آب میوه و نوشیدنی های نیروزا
شربت سرفه و دهان شویه
مایع پاک کننده و مایع ظرفشویی
روغن های آشپزی و چاشنی سالاد
ادویه سالسا
پاپ کرن و قهوه فوری
سس خردل
سس مایونز
کره بادام زمینی و توپ های تنیس
در خرید تیز باشید و ضمن نگاه کردن به این محصولات در مغازه های خوار و بار فروشی ,کد شناسایی را کنترل نمایید(عدد یک داخل سه پیکان در تعقیب هم) با این کار شما به بازیافت پت به جای دور انداختن آن اقدام خواهید نمود.
سوال:بطری های پت بازیافتی نمی توانند برای نگهداری نوشابه و غذا بازیافت شوند؟درست است یا غلط؟
جواب:غلط است زیرا پت ها می توانند با فناوری های تحت نظارت اداره غذا و دارو برای نگهداری غذا و نوشیدنی مورد استفاده قرار بگیرند.در 1996 بیست و چهار میلیون پوند پت بازیافتی برای ساخت ظروف نگهدارنده غذا و نوشیدنی مورد استفاده واقع گردید.
سوال:اختلاف بین پلاستیک های قالب دهی شده با باد و تزریق چیست و چرا این موضوع مهم است؟
جواب:بطری های پلاستیکی قالب دهی شده با باد هستند.این یعنی این پلاستیک ها با جریان باد ورودی شکل گرفته اند,درست مثل یک بالن که با باد درون خود دارای شکل خاصی می شود.پلاستیک های به شکل فنجان یا وان و دیگر بسته بندی های پلاستیکی با تزریق فرم دهی شده و توسط وسیله ای قالب خودشان را پیدا می کنند.این پلاستیک ها در درجه حرارت های مختلفی سرد و ذوب می شوند و بنابراین با فرآیند مجدد سازگاری ندارند.ما هر دو این انواع را در سطلی واحد قرار می دهیم.
*هر چند مقاله امریکایی است و خیلی از اطلاعات آن خاص جامعه امریکا است اما خواننده ایرانی می تواند از بسیاری از اطلاعات آن که جنبه عمومی و بین المللی دارد نهایت استفاده را به عمل آورد.
**توضیح مترجم:در کشور ما غرفه های بازیافت پلاستیک ها را در دو گروه پت و غیر پت می پذیرند.

در صورت تمایل به اخذ مشاوره تلفنی لطفا با کارشناسان و متخصصین "بهداشت محیط دم دستی" تماس حاصل فرمایید.