5comver0007

bukpascomموریانه ها:چطور شناسایی و سمپاشی و کنترلشان کنیم!؟( کد 0385)
آیا آسیب موریانه نگرانتان می کند؟ اگر اینطور است تنها نیستید.موریانه ها سالانه میلیاردها دلار آسیب ساختمانی وارد می کنند و صاحبخانه ها را وا می دارند که سالی دومیلیارد دلار خرج مبارزه با آن ها کنند.این برگه بر این نکته متمرکز است که چطور شما، به عنوان مصرف کننده، می توانید موریانه را شناسایی کرده و از طریق به کار بردن رویه های موثر پیشگیری و استفاده مناسب از مبارزه با موریانه، از مایملک خود محافظت به عمل آورید.

راهنمایی ضروری: اغلب قریب به اتفاق مطالب این سایت ترجمه خود ما هستند. با توجه به اینکه برخی از این مطالب برای خواننده ایرانی ابهام و سرگشتگی ایجاد می کند، گاه مجبور به ارائه توضیحات اضافی هستیم. از آنجا که برای همه خوانندگان واجب و ضروری است که مطالب ترجمه را از توضیحات اضافی تشخیص دهند، تمام توضیحات اضافی را بصورت نوشته های کج دارای خط زیرین آورده ایم.

در این برگه می خوانید:
چطور بدانم موریانه دارم؟
چطور می توانم از هجوم پیشگیری کنم؟
انواع مختلف مبارزه ها بر علیه موریانه کدام ها هستند؟
آیا آفت کش های مبارز ایمن هستند؟
چطور هجوم موریانه را مدیریت کنم؟
چه چیز ممکن است غلط باشد؟
نقش دولت در کنترل موریانه چیست؟
چطور بدانم موریانه دارم؟
اولین گام در پیشگیری،آگاهی از موریانه است.موریانه ها به ندرت از طریق تونل زنی از خاک، لوله های گلی و منابع غذایی خارج می شوند.اغلب مردم در باره وجود موریانه ها آگاه نیستند، تا زمانی که توده ای از آن ها را ببینند یا به طور اتفاقی با یک آسیب ساختمانی روبرو شوند.بعضی از راههای کشف موریانه ها در زیر فهرست شده است:
چوب در معرض را با یک سیخونک جهت نقطه های مجوف آزمایش نمایید.(از یک پیچ گوشتی تخت یا وسیله مشابه کمک بگیرید)
توده های موریانه را شناسایی کنید(بعضی وقت ها توده های مورچه، به اشتباه موریانه در نظر گرفته می شوند)
مورچه

MOORMOOR1
بال های جلویی بلندتر از بال های عقبی است
خم آنتن نود درجه است
موریانه

MOORMOOR2
بال ها تقریبا طول معادل دارند.
آنتن مستقیم است; ممکن است خمیده باشد.
عمومی ترین شکل موریانه در اغلب ایالات متحده موریانه بومی سابترانین می باشد.دیگران، با عمومیت کمتر، انواع موریانه های مشتمل بر موریانه کوچکتر چوب خشک و موریانه تهاجمی فورموزان را در بر می گیرند.
چطور می توانم از هجوم پیشگیری کنم؟
سازه ها را با جذابیت کمتر برای موریانه بسازید.
در طی ساخت و ساز، از فونداسیون بتنی استفاده کرده و یک فضای تهویه را بین خاک و چوب رها سازید.سطح در معرض چوب را با درزگیر یا مانع فلزی پوشش دهید.
سیماهای پیشگیرانه موریانه را نگاهداری نمایید.
بعد از ساخت و ساز، خاک اطراف فونداسیون را از طریق شیب بندی و زهکشی مناسب خشک نگه دارید.(شامل نگهداری آبروها و ناودان ها)
کاهش منافذی که راه دسترسی موریانه ها با ساختمان هستند.(پر کردن ترک های فونداسیون های سیمانی بخوبی اطراف و در جاهایی که تاسیسات از داخل دیوار عبور می کنند با سیمان، ملاط و یا بتونه)
تعمیر بلافاصله نشتی ها
آزادسازی تهویه ها از هر گونه گرفتگی، شامل گیاهان
اطمینان از اینکه گیاهان و درختچه ها خیلی نزدیک ساختمان نشانیده نشده اند و اجازه ندادن به ان ها که در مقابل سطوح چوبی در معرض رشد کنند.
کپه نکردن یا ذخیره نشاختن هیزم ها یا آشغال های چوبی نزدیک ساختمان
بررسی های دوره ای و اطمینان یافتن از اینکه کلنی های موریانه تشکیل نشده اند.
انواع مختلف مبارزه ها بر علیه موریانه کدام ها هستند؟
رویه های غیر شیمیایی
بعضی از رویه هایی که موریانه ها را دور نگه می دارد شامل کاربرد حشره کش ها نیست.برای مثال:
استفاده از مانع فیزیکی که عموما در هنگام ساخت و ساز ایجاد می گردد.
مش فولادی و ماسه با اندازه ویژه که نشان داده اند به عنوان مانع فیزیکی فوق العاده موثر هستند.
عوامل کنترل بیولوژیکی(نماتودها و قارچ ها) نشانه هایی از موفقیت ها را به ویژه در محیط های آزمایشگاهی نشان داده اند.
به خاطر اینکه این روش ها شامل استفاده از حشره کش ها نیستند، سازمان حفاظت محیط زیست آن ها را منظم نکرده است.
رویه شیمیایی
قبل از اینکه یک شرکت بتواند آفت کش خود را در ایالات متحده به فروش رسانیده یا توزیع نماید، غیر از آفت کش های ویژه با ریسک حداقل، سازمان حفاظت محیط زیست باید مطالعاتی را در مورد آفت کش ها بررسی نماید تا نشان دهد آفت کش بر روی محیط زیست یا انسان ها خطر غیر معقولی ندارد.با چنین بررسی هایی است که مجوز یا ثبت فقط برای هنگامی که آفت کش وفق دستورالعمل مورد استفاده قرار می گیرد صادر می شود.آفت کش های مورد استفاده برای پیشگیری یا اعمال هجوم های موریانه اصطلاحا موریانه کش نام دارند و باید توانایی آن ها در فراهم کردن حفاظت سازه ای، قبل از ثبت، اثبات گردد.در اغلب موقعیت ها کاربرد موریانه کش فقط می تواند توسط یک حرفه ای آموزش دیده مورد استفاده قرار گیرد.رویه های مصوب عبارتند از:
موریانه کش های مایع اعمال شده بر خاک
طعمه های موریانه
مواد ساختمانی آغشته شده با موریانه کش
رویه های چوبی
دو تا از عمومی ترین رویه ها شامل مانع معمولی و طعمه موریانه می باشد.
رویه مانع متداول
عمومی ترین تکنیک اعمال شده بر علیه هجوم موریانه رویه مانع اعمال شده بر روی خاک می باشد.
موریانه کش های اعمال شده برای مانع باید دارای برچسب ویژه ای باشند که نشان دهنده منظور مورد استفاده آن ها باشد.
در صورت استفاده غلط، این رویه می تواند سبب آلودگی خانه و آب آشامیدنی اطراف شده و علاوه بر این ها مشکل موریانه را هم بر طرف نسازد.به این دلیل، شایسته است که از خدمات یک حرفه ای مدیریت آفات استفاده کنیم تا مجوز و دانش آموختگی وی امکان در نظر گرفتن احتیاطات لازم را فراهم آورد.عمومی ترین محتویات فعال پیدا شده در موریانه کش های متداول عبارتند از:
استامیپرید
بیفنترین
کلرانترانیلیپرود
کلرفناپیر
سیفلوترین
سایپرمترین
اسفنوالرات
فیپرونیل
ایمیداکلوپرید
پرمترین
برای تکمیل اطلاعات خود و بیشتر دانستن در باره آفت کش ها، بهتر است در باره پیرترین ها و پیرتروئیدها اطلاعات خوبی کسب کنید.
طعمه های موریانه
در سال های اخیر، چندین سیستم طعمه ای معرفی شده است که به کاهش استفاده کلی از حشره کش ها و تاثیر منفی آن ها روی محیط زیست و سلامتی انسان منجر شده است.این سیستم ها، طعمه های سلولزی بوده و حاوی حشره کش دیر اثر کننده می باشند.
عمومی ترین محتویات فعال پیدا شده در طعمه های موریانه عبارتند از:
دیفلوبنزورون-ممانعت از رشد حشره می کند.
هگزافلومورون-محتویات فعال اولیه ثبت شده به عنوان آفت کش خطر کاهش یافته.این ماده به عنوان بخشی از بازرسی، پایش و سیستم طعمه گذاری موریانه ثبت شده است.
هیدرامتیلنون-حشره کش مورد استفاده بر علیه مورچه، سوسک، جیرجیرک و موریانه.
لوفنرورون-یک تنظیم کننده رشد حشره که برای کنترل موریانه ها و کک ها استفاده می شود.
نوی فلومورون-رشد و فعالیت موریانه را دچار اخلال می کند.
رویه چوب
بورات ها- برای حفاظت چوب و عموما بصورت اسپری در طی ساخت و ساز خانه جدید مورد استفاده قرار می گیرند.
آیا آفت کش های مبارز ایمن هستند؟
وفق مسئولیت سازمان فدرال قاعده مند کردن تمام آفت کش ها، مشتمل بر موریانه کش ها، جهت فروش، اعمال و توزیع در ایالات متحده، سازمان حفاظت از محیط زیست باید اطمینان حاصل نماید که اگر آفت کش ها طبق دستورالعمل مندرج روی برچسب استفاده شوند، مشکلی را برای سلامت مردم و محیط زیست ایجاد نخواهند نمود.برای چنین تعیین هایی، ما نیاز به بیش از 100 مطالعه مختلف علمی و آزمایش از کاربران داریم.اغلب ایالت ها نیز برچسب آفت کش ها را بررسی می کنند تا اطمینان حاصل نمایند که با نیازمندی های برچسب زنی فدرال و هر محدودیت اضافی ایالتی استفاده تطابق وجود دارد.
بسیاری از موریانه کش ها بسیار سمی هستند و لازم است علاوه بر رعایت دستورالعمل مندرج در برچسب، مورد مراقبت اضافی هم قرار گیرند.حرفه ای های مدیریت آفات، دانش، تخصص و تجهیزات مورد نیاز مندرج در برچسب را دارا هستند که ریسک ها را حداقل و کارآیی ها را حداکثر می نماید.

ممکن است در آینده هم بخواهید جواب مسائل و مشکلات زیست محیطی و بهداشتی خود را با جستجوی اینترنتی پیدا کنید. پس، لطفا "بهداشت محیط دم دستی را به ذهن بسپارید!"
چطور هجوم موریانه را مدیریت کنم؟
شرکت کنترل آفات را به دقت انتخاب کنید-شرکت هایی که سرویس های موریانه را پیشنهاد می دهند باید دارای مجوز ایالتی باشند.تقاضا کنید تا مجوز را ببینید و اگر شک دارید با سازمان قاعده مند سازی آفت کش های ایالتی تماس بگیرید.لطفا برای مطالعه نکات بیشتر و دانستن اینکه چطور شرکتی که کارش را خوب انجام می دهد انتخاب کنید، راهنمای کنترل و ایمنی شهروندان را ببینید.
برچسب محصول آفت کش را بخوانید-برچسب به شما دقیقا می گوید که چطور محصول استفاده می شود و اطلاعاتی را در مورد خطرات بالقوه در اختیار قرار می دهد.اگر برچسب شامل دستورالعمل های کنترل موریانه و حفاظت ساختمان نباشد، محصول، حفاظت ساختمان در برابر موریانه را تامین نکرده و لذا نباید استفاده شود.اگر بخواهید یک کپی از برچسب محصول را ببینید، از مسئول شرکت بخواهید که آن را در اختیار شما قرار دهد.

ممکن است در آینده هم بخواهید جواب مسائل و مشکلات زیست محیطی و بهداشتی خود را با جستجوی اینترنتی پیدا کنید. پس، لطفا "بهداشت محیط دم دستی را به ذهن بسپارید!"
از اینکه کی می توانید به خانه مورد عمل واقع شده برگردید اطلاع حاصل نمایید-زمان مورد نیاز برای اشغال مجدد خانه بنا بر نوع محصول متفاوت بوده و در برچسب محصول قید شده است.کاربر باید به شما گفته باشد که چه موقع اجازه دارید مجددا سر خانه و زندگی خود برگردید.
چه چیز ممکن است غلط باشد؟
برای ثبت شکایت منتج از استفاده غلط، با سازمان قاعده مندسازی آفت کش های ایالتی تماس بگیرید.شما همچنین قادر خواهید بود با مرکز آگاهی بخشی آفت کش های ملی تماس حاصل نمایید.این سازمان متخصصینی دارد که به حوزه گسترده ای از سوالات مرتبط با آفت کش ها، از نحوه کاربرد گرفته تا تاثیر بر سلامتی، جواب می دهند.
نقش دولت در کنترل موریانه چیست؟
اداره سازمان حفاظت از محیط زیست برنامه های آفت کشی آگاهی ها و وسایلی را برای سازمان های ایالتی، فدرال و محلی و عموم مردم برای کنترل موریانه فراهم می کند.
فرآیند سخت مرور آفت کش های ما به گونه ای طراحی شده است که اطمینان حاصل گردد که موریانه کش های ثبت شده مورد استفاده وفق دستورالعمل برچسب و احتیاطات می توانند بطور کارآمدی و با کمترین خطرات روی هجوم موریانه ها اثر بگذارند.
ما منبعی از آگاهی ها در باره کنترل های آفت کشی و غیر آفت کشی را برای عموم، اخبار رسانه ای و سازمان های محلی و ایالتی انتشار می دهیم.
ما کوشش های پیشگیری از هجوم موریانه ها را تشویق می کنیم.
ما سختگیرانه ترین استانداردها را برای ثبت و استفاده از محصولات کنترل موریانه در اختیار داریم.

این مطلب را با هر کسی که می شناسید به اشتراک بگذارید تا شاید مورد استفاده او قرار گیرد(برای  اینکار کافی است لینک بالای متن را کپی کرده و در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. اگر در انجام این امر مشکل دارید با 09122039437 تماس بگیرید. حداقل خوبی این کار برای شما این است که کسی در باره پست شما "باز هم تکراری!" نخواهد گفت. حداکثرش هم این است که در دادن اطلاعات لازم و ضروری یا اشاعه یک کار خوب زیست محیطی به مقدار زیادی سهیم خواهید بود.)

قبل از ثبت محصولات موریانه، ما نیاز به حداقل سال هایی داریم که کارآیی و درستی بیانیه های برچسب ویژه را ثابت نماید.
محصولاتی که فقط ادعای کشندگی موریانه ها را دارند حفاظت ساختمان در برابر موریانه ها را تامین نمی کنند.این محصولات فقط در اثر تماس مستقیم به قلع و قمع موریانه ها می پردازند و قادر نیستند از هجوم موریانه ها ممانعت به عمل آورند.
بخش کشاورزی ایالات متحده چندین پژوهش در باره کنترل موریانه انجام داده است.
سرویس جنگل های ایالات متحده پژوهش های حمایتی در باره موریانه ها را راهبری کرده است.
آن ها اخبار و حوادث موریانه ها و کنترلشان را برای استفاده عموم مردم انتشار داده اند.
مرکز اطلاعات گونه های تهاجمی ملی اطلاعاتی را در مورد موریانه های مخفی فورموزان در اختیار دارد.
بخش کشاورزی ایالات متحده روی برنامه های موریانه دانشگاه ایالتی لوییزیانا سرمایه گذاری کرده است.این برنامه ها به موریانه ها و موریانه های مخفی فورموزان اختصاص دارند.
سازمان های دولتی ایالتی و محلی با مد نظر قرار دادن موارد زیر نقش اساسی در کنترل موریانه ایفا می کنند:
قانونگذاری(ارائه مجوز) شرکت های کنترل آفات و آزمایش حرفه ای های کنترل آفات
دادن توصیه به مصرف کننده و برگ آگاهی ها در باره آفات گوناگون ساختمانی
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را در سایت "بهداشت محیط دم دستی" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.

نکته اول: چنانچه متن بالا و پایین نیاز شما را بر آورده نکرده است و نمی کند، کلیدواژه خود را در قسمت جستجو( بالای صفحه) وارد کرده و مقالات مرتبط با خواسته خود را ملاحظه نمایید. شاید یکی از آن ها بر طرف کننده نیاز شما باشد. در این باب به این نکته توجه کنید که از آنجایی که اغلب قریب به اتفاق مطالب این سایت ترجمه خود ما است ممکن است آنچه در سایت های دیگر پیدا نمی کنید را اینجا هم پیدا نکنید، اما آنچه اینجا می یابید را به احتمال زیاد در دیگر جاها نخواهید یافت؛ الا اینکه از اینجا برداشته باشند. در ضمن اگر می خواهید پر بیننده ترین مقاله سایت، خلاصی از شر موش، را ببینید( که هر ماه یک بار به روز رسانی می شود)، از یک کالا که فقط "ما" تولید می کنیم، دیسک سشای، کسب اطلاع نمایید و یا دست به خرید ارزان یک جنس بسیار پر متقاضی، کمپوست ساز "طرح بوکاشی"، بزنید صفحه اول را ببینید. این اطمینان را هم داشته باشید که بیشتر مطالب سایت بر اساس پاسخ دادن به سوالات تلفنی یا پیامکی از ما یا دیگران و مشکلات زیست محیطی و بهداشتی مبتلابه جامعه پای بر عرصه وجود گذاشته اند و لذا اگر شما از ما سوالی بپرسید که جوابش را نمی دانیم، یا می دانیم اما در رابطه با آن مطلب در سایت نگذاشته ایم، به احتمال زیاد مدتی بعد مطلبی در باره آن تهیه کرده و در سایت قرار خواهیم داد. 
نکته دوم: در صورت تمایل به اخذ مشاوره تلفنی از قوانین مشاوره، مندرج در بالای صفحه یا صفحه نخست، کسب اطلاع نمایید.

شما می توانید در باره مطلب بالا نظر داده یا سوال بپرسید؟ به سوالات شما، بدون درج نام و نام خانوادگی، در صورت امکان، جواب داده می شود. نظراتی که توهین آمیز نباشند و مفید باشند درج خواهند گردید. برای انجام این کار اینجا را کلیک کنید. در ضمن، در هنگام ارسال ای میل نوشتن کد متن مطلب فراموش نشود.

تذکر: اگر مایل هستید به مجرد گذاشتن یک متن جدید در باره "موریانه"" از آن کسب اطلاع نمایید، لطفا این کلمه  را به همراه کد مندرج در بالای این متن به شماره 09122039437 واتس آپ نموده و یا به همین شماره پیامک بزنید.

صفحه نخست

مهم: اگر اطلاعات خود را بیش از مطالعه و خواندن، از طریق شنیدن به دست می آورید بهتان توصیه می کنیم که "چرا مشاوره تلفنی!؟" را بخوانید.

چنانچه به یکی از دو مقوله "بهداشت" و "محیط زیست" علاقمند هستید، یا کلا نسبت به هیچیک از این دو مقوله نگاه خوبی ندارید، به شما اکیدا توصیه می شود اینجا را کلیک کنید.

در ضمن، اگر دوستدار این هستید که در زمره حامیان ما باشید، لطفا اینجا را کلیک کنید.  از آنجا که ما توسط دولت حمایت نمی شویم، امید خود را به حمایت شما عزیزان دوخته ایم. پس اگر فکر می کنید ارزش بیشتر دیده شدن را، دست کم جهت مبارزه با آن هایی که با اطلاعات غلط مردم را در مسیر نادرست قرار می دهند، داریم، لطفا لینک زیر را در گروه های شبکه های مجازی( لینکدین، واتس آپ ، تلگرام و ...) به اشتراک بگذارید.

WWW.YARABUMCO.IR

خط آخر: اگر در هنگام جستجوی نام و نام خانوادگی خود در گوگل و پیدا کردن سایتی که حاوی آن ها هستند به احساس خوبی دست می یابید، لطفا اینجا را کلیک کنید.


چنانچه مایل هستید در مراسم قرعه کشی ماهانه ما، که در پایان هر ماه برگزار می شود، شرکت کرده و به قید قرعه برنده یک دستگاه کم حجم ساز آسان بطری یا مینی کمپوست ساز ارزان قیمت خانگی، هر کدام باب میل شما باشد، به همراه یک هدیه فرهنگی( کتاب) شوید خواهشمند است کلید واژه ای که توسط آن وارد سایت ما شده اید را به همراه کد متن به شماره 09122039437 واتس آپ نمایید( به عنوان پیشنهاد به شما توصیه می گردد کم حجم ساز آسان بطری را تنها در صورتی که آب معدنی زیاد مصرف می کنید انتخاب نمایید)

در ضمن، از آنجا که قرعه کشی فقط بین دارندگان بیشترین امتیاز صورت می گیرد برای بالا بردن امتیاز، شانس برنده شدن جایزه و مشاهده امتیاز رقبا اینجا را کلیک کنید.