walden-pondخود و خانواده خود را در برابر رادون محافظت کنید
رادون بعد از کشیدن سیگار دومین عامل سرطان ریه است.اگر شما در حالی که سیگار می کشید،در خانه با میزان رادون بالا زندگی می کنید،خطر سرطان ریه خود را افزایش خواهید داد.تنها راه تعیین اینکه خانواده شما در معرض میزان رادون بالا قرار دارد این است که میزان رادون خانه خود را تست کنید.

RAD1
رادون گاز رادیواکتیوی است که بطور طبیعی در نتیجه تجزیه فلزات رادیواکتیو از قبیل اورانیم،توریم یا رادیوم در سنگ ها،خاک ها و آب های زیر زمینی تولید می شود.مردم اساسا می توانند از طریق تنفس رادون هوا که از طریق ترک ها و شکاف های ساختمان ها و خانه ها وارد می شود در معرض رادون قرار بگیرند.
سازمان حفاظت محیط زیست امریکا و اداره جراحی عمومی این کشور تخمین می زنند که بیش از 20000 مرگ در اثر سرطان ریه در هر سال در نتیجه مجاورت با رادون به وقوع می پیوندد.وقتی شما رادون تنفس می کنید، ذرات رادیواکتیو گاز رادون می توانند در ریه های شما گیر بیفتند.در طول زمان این ذرات رادیو اکتیو خطر ابتلا به سرطان ریه را زیاد می کند.این امر ممکن است مربوط به سال ها قبل از آنکه مشکلات سلامتی مشاهده گردد باشد.
مردمی که سیگار می کشند و در معرض رادون هستند بیشترین خطر ابتلا به سرطان ریه را دارند.سازمان حفاظت از محیط زیست توصیه می کند که میزان رادون هوای خانه ها به 4 پیکو کوری در لیتر محدود شود(پیکو کوری یک واحد عمومی برای اندازه گیری رادیواکتیویته می باشد)
احتمال اینکه شما در اثر مجاورت با رادون سرطان ریه بگیرید اساسا به عوامل زیر وابسته است:
میزان رادون خانه شما-جایی که بیشتر وقتتان را در آنجا می گذرانید(جای اصلی زندگی و خواب)
میزان زمانی که در خانه صرف می کنید.
اینکه سیگاری حرفه ای یا تفننی هستید
اینکه در خانه شما چوب، زغال یا مواد دیگری که به هوای داخلی ذرات اضافه می کنند سوزانده می شود.
در صورتی که میزان رادون خانه شما بالاست و شما سیگار می کشید و یا سوزاننده سوخت هایی هستید که ذرات هوای داخلی را افزایش می دهد،خطر ابتلا به سرطان ریه شما زیاد خواهد بود.
حفاظت خانواده شما از رادون
رادون گازی است که نمی توانید ببینید،بو کنید یا بچشید.اما این گاز خطرناک است.این ماده دومین عامل سرطان ریه در امریکا می باشد.
رادون بطور طبیعی در زمین است.این گاز گاهی از طریق ترک های کف یا دیوارها وارد خانه می شود.

RAD2
مجموعه ارتباطات رادون CDC برای حرفه ای های محیط زیست و سلامت عمومی طرحی را تدارک دیده است که با استفاده از ان آگاهی ها و درک و فهم مرتبط با رادون، اثرات آن بر روی سلامتی و اهمیت آزمایش رادون در اجتماعاتی که مردم در آن ها به سر می برند افزایش می یابد.مجموعه شامل برگه های اطلاعاتی سفارشی، اطلاعات نموداری، مفاهیم بولتن های خبری و پست های رسانه های اجتماعی می باشد.
خود و خانواده تان را از رادون محافظت نمایید.
دارا بودن تست خانه تان تنها راه موثر تعیین این است که شما و خانواده تان در معرض مقادیر بالای رادون قرار گرفته اید.گام هایی که شما می توانید بر دارید تا مقدار رادون را تعیین کرده و آن را کاهش دهید عبارتند از:
1-خرید یک کیت تست رادون
2-تست خانه یا محل کار شما
تست راحت و ارزان است.تست فقط چند دقیقه از وقت شما را می گیرد.برای انجام تست باید بسته را باز کرده و وسیله کوچک اندازه گیری را در اتاق بگذارید.وسیله باید برای زمان مطلوب در محل مورد نظر بماند.تست کوتاه مدت می تواند از چند روز تا 90 روز باشد.تست طولانی مدت بیش از 90 روز است.طولانی تر بودن تست بهتر نشان می دهد که نتایج تا چه حد به خانه شما و نحوه زندگیتان وابسته می باشند.
3-فرستادن کیت به منبع معتبر جهت تعیین غلظت رادون
با پیروی از دستورالعمل روی بسته بندی کیت ازمایش خواهید دانست که کیت را باید کجا بفرستید تا نتایج را در اختیارتان قرار دهند.
4-تعمیر خانه در صورت بالا بودن غلظت رادون
راههای بیشتر جهت اقدام
بخش خانه سازی و توسعه شهری ایالات متحده عملکردهای اضافی را به شما توصیه می کند تا غلظت بالای رادون خانه را کاهش داده و خودتان را از خطر فزاینده سرطان ریه ایمن نمایید.
برای آگاهی بیشتر از تست خانه،کار را با اداره محلی رادون چک کنید.

RAD3
سیگار را ترک کنید و توصیه کنید کسی در خانه سیگار نکشد.
- سیگار بطور قابل ملاحظه ای تاثیر رادون در ایجاد سرطان ریه را بیشتر می کند.
با باز کردن پنجره ها و استفاده از فن ها و تهویه ها برای گردش هوا، جریان هوای ورودی به خانه را زیاد کنید.
- هر نوع تهویه طبیعی خانگی تنها یک استراتژی موقت برای کاهش رادون است.
ترک های کف و دیوارها را با پلاستر،بتونه یا دیگر مواد طراحی شده برای این منظور درزگیری نمایید.
- با اداره رادون ایالتی تماس گرفته و فهرستی از پیمانکاران معتبر منطقه تهیه کنید.در ضمن سوال کنید که چطور می توانید مشکل رادون را بر طرف نمایید.پس از اتمام کار و جهت اطمینان از اینکه مشکل بر طرف شده است دوباره میزان رادون را اندازه بگیرید.
اگر می خواهید خانه بخرید،فناوری های ساختمانی مقاوم در برابر رادون را مورد سوال قرار دهید.
- همیشه ساخت این نماها و مشخصه ها در خانه های جدید ساده تر و ارزانتر از اینکه ان ها بعدا اضافه شوند خواهد بود.

چنانچه مایل هستید با صرف هزینه ای مختصر فعالیت خود را در سایت شرکت یاشار بوم راشین تبلیغ نمایید لطفا اینجا را کلیک کنید.