walden-pondپاک کننده ها و ضدعفونی کننده ها:در اصطلاح "تمیز کردن" اختلاف در چیست؟

خیلی ها ضدعفونی کننده را در جای پاک کننده و پاک کننده را در جای ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار می دهند. در مقاله زیر سعی شده است که از بروز این اشتباه ممانعت به عمل آید.
وقتی سطحی نیاز به تمیز شدن عمقی داشته باشد ممکن است نیاز به پاک کننده و ضد عفونی کننده احساس شود.آیا شما کنجکاوید که اختلاف بین این دو محصول را بدانید؟متن زیر پاسخ همه سوالات شما را خواهد داد:


پاک کننده چیست؟
پاک کننده ترکیب شیمیایی است که عامل فعال سطحی داشته و کثیفی ها را می زداید.پاک کننده ها در اشکال مختلف تولید می شوند.برای مثال، پاک کننده ها می توانند محصولات تمیز کننده عمومی، محصولات غذایی(سرکه،لیمو، نمک و ...)، یک محصول ویژه(90 درصد الکل، استون و ...) یا یک حلال قوی(سفید کننده،تربانتین و ...) باشند.بعضی پاک کننده ها ممکن است ضد عفونی کننده هم باشند.
برای تمیز و حذف کردن لکه ها پاک کننده ها می توانند در خانواده های زیر قرار گیرند:
حلال ها که شامل الکل 90 درصد، سفید کننده، تربانتین،آمونیاک و الکل سفید می باشند.
رسوب زداها که شامل جوش شیرین و سرکه سفید است.
سفیدکننده ها همانند پراکسید هیدروژن و سفید کننده
جلادهنده ها از قبیل خاک سومیر، صابون و تمیز کننده کرمی
در غالب موارد، پاک کننده ها باید با آب رقیق شوند.آن ها باید دور از دسترس بچه ها نگهداری شوند(به ویژه حلال ها، سفید کننده ها و جلادهنده ها)
ضد عفونی کننده چیست؟
بر خلاف پاک کننده ها، ضد عفونی کننده ها میکروارگانیزم هایی مثل باکتری ها و ویروس ها را کشته و غیر فعال می کنند.این محصولات خاصیت تمیز کنندگی ندارند و شما نمی توانید با آن ها کثیفی ها را بگیرید.برای جلوگیری از گسترش باکتری ها و ویروس ها، بیمارستان ها،مدارس، آشپزخانه ها و حمام ها اغلب ضد عفونی می شوند.
چندین نوع ضد عفونی کننده وجود دارد:
باکتری کش ها که باکتری ها را از بین می برند.
اسپورکش ها که اسپور باکتری ها را از بین می برند
ویروس کش ها که ویروس ها را غیر فعال می سازند
قارچ کش ها که قارچ ها و اسپورهایشان را حذف می کنند.
ضد عفونی کننده ها که محیط زندگی را ضد عفونی می کنند.
این محصولات اغلب برای پوست سمی هستند و باید با احتیاط کامل دستکاری شوند(به اسنثنای ضد عفونی کننده ها)
اختلاف اصطلاح "تمیز کنندگی" در چیست؟
یک پاک کننده الزاما باکتری ها،ویروس ها و قارچ ها را از بین نمی برد.در ضمن، ضد عفونی کننده معمولا لکه های سرسخت را از بین نخواهد برد.بنا بر این برای تمیز کردن خوب یک سطح ممکن است استفاده از هر دو محصول فوق مفید باشد.البته این امکان نیز هست که از ترکیباتی که دو محصول را یکجا داشته و دارای پاک کننده و ضد عفونی کننده هستند کمک بگیریم.
برای تمیز کاری عمقی لازم است که در گام نخست از پاک کننده کمک گرفته و با حذف لکه ها،جلا و درخشش سابق را بر گردانیم.(مثلا این کار در مورد کاشی های کف صورت می گیرد) گام بعدی(بعد از آبکشی و خشک کردن) استفاده از ضد عفونی کننده است.پاک کننده خاصیت تمیز کنندگی دارد در حالی که ضد عفونی کننده میکروارگانیزم های مرتبط با کثیفی را حذف کرده و در پشت سر خود سطحی که بطور طبیعی غیر خطرناک است باقی می گذارد.
برای تمیز کردن کامل خانه کافی نیست که فقط به حذف کثیفی ها اقدام نماییم.برای تمیز کردن ایمن و کامل بهترین کار استفاده از ضد عفونی کننده است.حمام ها،مدارس، استخرهای عمومی، بیمارستان ها، آشپزخانه ها و خیلی جاهای دیگر مکان های واقعی نشو و نمای باکتری ها هستند.برای حذف آن ها تمیز کاری باید منتهی به ضد عفونی کنندگی شود.
اختلاف واقعی بین پاک کننده و ضد عفونی کننده این است که این دو محصول کاملا مکمل هم هستند.اگر بخواهید کاملا خانه،آپارتمان و محل کارتان را تمیز کنید باید از نتایج بهینه هر دو این ها کمک بگیرید.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" با صرف هزینه ای مختصر تبلیغ نمایید لطفا اینجا را کلیک کنید.