walden-pond

comtobeوقتی شما تصمیم می گیرید که مواد شیمیایی آفت کش را برای از بین بردن آفات یا پیشگیری از آن ها به کار ببرید باید به یاد داشته باشید که رعایت ملاحظات ایمنی نخستین و مهمترین کار است، به ویژه اگر مواد شیمیایی در داخل خانه مورد استفاده قرار گیرند.

pesthse
آفت کش هایی که معمولا صاحب خانه ها مورد استفاده قرار می دهند در دو گروه عمده قرار می گیرند:حشره کش ها(که حشرات را می کشند) و جونده کش ها(که جونده ها و پستانداران را می کشند) خطرات مسمومیت تصادفی این دو کاملا متفاوت است:
اغلب مسمومیت های جونده کش ها وقتی اتفاق می افتند که سگ ها،گربه ها و بچه ها طعمه ها را به خیال اینکه غذا هستند می خورند.
اغلب مسمومیت حشره کش ها وقتی اتفاق می افتد که کاربر یا موجود زنده غیر آفت محصول را از طریق پوست جذب می کند و یا ذرات آفت کش منتقله از طریق هوا را که می تواند بصورت اسپری،غبار،مه یا دود باشد تنفس می نماید.
آفت کش ایمن چیست؟
برای شروع اجازه دهید که ایمنی را تعریف کنیم.ایمنی ترکیبی از سمیت یک ترکیب ویژه و مقدار مجاورت موجود زنده غیر هدف با آن است.
در مورد جونده کش ها و آفت کش ها، شیمیدان هایی که مواد بی اثر و فعال را ترکیب می کنند، سعی می کنند محصولاتی تولید کنند که حداقل سمیت،احتمال سرطان زایی و قابلیت جهش زایی(نقائص جنینی) را برای پستانداران داشته باشد.
ولی موضوع اساسی این نیست که حشره کش های مدرن تا چه حد ایمن هستند،زیرا حشره کش های بیشماری برای سالها استفاده شده اند که امروزه به سرطان و بیماری های دیگر ربط پیدا می کنند.
کلردان که عموما برای کنترل موریانه استفاده می شود و ددت که یک آفت کش عمومی است دو مثال از اینگونه موارد هستند.در حالی که تولید کننده ها ممکن است نزد مردم خود را مفتخر به اینکه محصولات کاملا ایمن تولید می کنند نمایند،نتایج منفی ناشناخته و غیر قابل پیش بینی حاصل از مجاورت فقط در سال های بعد درک خواهند شد.
کنترل مجاورت با آفت کش
لذا نقش شما در ایمنی به مجاورت با افت کش خلاصه می شود.مجاورت می تواند از طریق استنشاق،تماس چشمی و پوستی و بلع اتفاق بیفتد.اگر شما یا دیگران در معرض قرار نگیرید،سمیت ویژه یک محصول اهمیتی نخواهد داشت:پس به آفت کش اجازه ندهید از طریق پوست،شش، چشم یا دهان وارد بدن شما گردد.تماس پوستی عمومی ترین شکل است،پس در هنگام استفاده از هر آفت کش پوستتان را با دستکش بپوشانید.در هنگام استفاده از آفت کش های تر(اسپری)، غبار(پودر) یا تدخینی(مه) ایمنی پرسنل با در نظر گرفتن موارد ذیل افزایش می یابد:
آستین های بلند و شلوار
کفش ها و جوراب های ساق بلند(نه دمپایی های لاانگشتی)
دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی
بسته به محصول و شکل آن، ممکن است به شما گفته شود که ماسک گرد و غبار یا ماسک تنفسی مورد استفاده قرار دهید.
دستورالعمل برچسب آفت کش ها را مطالعه نموده و به کار بندید
به جز دستورالعمل های اختلاط،دیگر نکات قید شده در برچسب ها را هم مطالعه نموده و به کار ببندید.با این کار شما متوجه می شوید که افراد(غیر از کاربر) و حیوانات خانگی نباید در منطقه سمپاشی حضور داشته باشند.لغات کلیدی برچسب ها به میزان سمیت محصول اشاره دارند:
احتیاط(caution) ملایم ترین است
آگاهی(warning) خطر بیشتری دارد
خطرناک( danger) برای محصولاتی استفاده می شود که مضرترین اثرات محتمل را دارند.
برای حداقل مجاورت، از ژل یا ماده جامد در عوض اسپری یا مه استفاده کنید.برای اسپری ها، محصولات غیر آئروسل مواد شیمیایی کمتری داشته و راحت تر کنترل می شوند.آن ها ذرات منتقله از طریق هوای کمتری را تولید می کنند.
آفت کش ایمن وجود ندارد.برخی ایمن تر از بقیه هستند.مثلا اسید بوریک از این دسته است.شما می توانید آفت کش های آلی یا آن هایی که برچسب "غیر سمی" خورده اند انتخاب کنید،اما اغلب آن ها باید مجددا استفاده شوند و کار طولانیتری می گیرند.پیرترین که از گل های داودی گرفته می شود در کنترل آفت اثر خوبی دارد و بطور تجاری در دسترس می باشد.
برخی از حشره کش های داخلی سمی تر ارگانوفسفات ها هستند.اگر سمیت برایتان اهمیت دارد از محصولات دارای مواد زیر احتراز نمایید:فسمت،نالد، تتراکلرووینفوس، دیازینون،مالاتیون، کلرپیریفوس و دی کلروفوس
قبل از شروع،منطقه سمپاشی را ارزیابی نمایید.
آیا گیاهانی در معرض سم قرار خواهند گرفت و ممکن است سم برای برخی گیاهان مضر باشد؟آیا حیوان خانگی ممکن است در معرض قرار گیرد؟ماهی و موجودات آبزی از حساسترین مخلوقات در برابر حشره کش ها هستند.خزنده ها و پرندگان هم نسبت به پستانداران در برابر مسمومیت ناشی از حشره کش حساستر می باشند.
نکته پایانی سمیت آفت کش
تمام احتیاطات دارویی آفت کش ها را مورد توجه قرار دهید.اغلب آن ها اگر به مقدار کافی مصرف شوند می توانند کشنده باشند،هر چند ما عادت کرده ایم که قرص های مصرفی روزانه را هم بدون فکر کردن به عواقبشان مصرف کنیم.همه چیز به دوز مصرفی بر می گردد.امیدوارانه این است که ما خانه شما را هر روز بطور شیمیایی آلوده نمی کنیم.قطعا شما به طور عمدی آفت کش ها را به دهان و بینی و چشم نرسانده و به آن ها اجازه نمی دهید که با پوستتان تماس یابند.
این نیز خوب است که ما خیلی،خیلی بیشتر از اغلب حشرات در برابر نابودی مقاوم هستیم.در برخی موارد،علاوه بر اینکه معنای دوز بالای حشرات و پستانداران با هم فرق دارد، حشرات نسبت به پستانداران مکان های بیشتری جهت تحت تاثیر مواد شیمیایی قرار گرفتن دارند .
این نکته مهمی است که همه آفت کش ها را در جاهایی که بیشترین احتمال تماس با آفت های هدف و کمترین احتمال تماس با اعضای خانواده و حیوانات خانگی وجود دارد مصرف کنید.این را نیز به خاطر داشته باشید که همیشه و همیشه و بطور کلی دستورالعمل های برچسب را خوانده و مورد پیروی قرار دهید.