5comver0007

bukpascomمدفوع اسهالی، مدفوع سخت، کدام نرمال است؟( کد 0612)

آیا گربه ای دارید که همیشه مدفوع اسهالی دارد؟ یا ممکن است مدفوع سخت با حب های خشک تولید کند؟ بافت مدفوع، کیفیت رژیم غذایی گربه را مشخص می کند و پنجره ای در برابر شما قرار می دهد تا خوب بودن و سلامت گربه را مشاهده نمایید.

شما در هر روز زمان کمی را صرف بیرون آوردن مدفوع گربه از ظرف مخصوص می کنید، ولی آیا به مدفوع هم توجه کرده اید؟ آزمایشات مدفوع یک بخش معمول از کنترل سلامتی گربه شما هستند و باید هر 6 ماه یکبار صورت گیرند. با این حال، بین ویزیت هاف شما هم باید دست به کار شده و مدفوع را مورد معاینه قرار دهید. بافت مدفوع به شما خبرهایی در باره سلامت و رژیم غذایی می دهد. اغلب، اولین جایی که رژیم غذایی بد خود را نشان می دهد مدفوع است.

اگر رژیم غذایی مرتب و به قاعده باشد،هر چند ممکن است گاهی گربه دچار ناراحتی های معده شود، هرگز نباید تغییرات زیاد روز به روز در مدفوع او دیده شود. اگرچه، یک تغییر ناگهانی در رژیم غذایی ممکن است او را دچار اسهال نموده و غذاهای مختلف باعث شوند که وی مدفوع های گوناگون بیرون بریزد. برای تغییر بهتر مدفوع گربه، بهترین راه تغییر رژیم غذایی او است.

جدول بافت مدفوع گربه

وقتی جعبه دستشویی را تمیز می کنید، یکی از اولین چیزها توجه به بافت مدفوع گربه است. مدفوع ممکن است از تکه های سخت و خشک تشکیل شده باشد و یا آنچنان آبدار باشد که از جعبه بیرون ریخته باشد. این ها دو شاخص عمده برای اینکه متوجه شوید گربه شما مشکلات تندرستی دارد هستند. یک گربه سالم مدفوعی تولید می‌کند که در این بین قرار دارد؛ سفت، اما همچنان انعطاف‌پذیر. جدول گربه زیر به شما کمک می کند تا گربه خود را مورد پایش قرار دهید و متوجه نشانه هایی شوید که بر سلامت یا بیماری گربه دلالت می کنند.

بافت مدفوع گربه شما
چک کنید قبل از اینکه آن را رها نمایید

cat TC 103 page 0001

یبوست: حب های سخت و خشک که از گربه شما سخت دفع می شوند.

مدفوع کامل: مدفوع های به شکل چوب و ناگت که محکم اما قابل انعطاف هستند و راحت از ظرف برداشته می شوند.

cat TC 103 page 0002

مدفوع کامل

cat TC 103 page 0003

مدفوع خیس: مدفوعی که آنقدر رطوبت دارد که در میان بستر فرو می رود و ممکن است در کف ظرف باقی بماند.

cat TC 103 page 0004

چالاب: چالاب اسهالی که اغلب در بیرون ظرف دستشویی دیده می شود.

یبوست

مشاهده مدفوع سخت و خشک و تقلایی که گربه برای بیرون آوردن مدفوع می کند نشانه این است که حیوان شما، احتمالا، یبوست دارد. این تجربه ناراحت کننده ای برای گربه شماست، ولی با فهم نشانه ها و عوامل می توانید مراقب آن ها باشید و تغذیه ای را شامل حال گربه نمایید که این نشانه ها را حذف نماید.

یک عامل عمومی یبوست در گربه، ایجاد مو در جهاز هاضمه است که مسیر سالم زائدات را مسدود می کند. در این شرایط، تغذیه با غذای گربه که به طور خاص برای مبارزه با کنترل گلوله مو طراحی شده است، می تواند مفید باشد. این غذا دارای فیبر مازاد است که به هضم کمک می کند و علاوه بر آن دارای مواد مغذی است که به پوشش سالم و کاهش ریزش یاری می رساند.

از دست دادن آب بدن عامل دیگری است که باعث می شود گربه شما یبوست بگیرد. یک راه ساده برای افزایش ورودی آب، استفاده از غذاهای آبدار در رژیم غذایی می باشد. با شناسایی نیازمندی های گربه از روی سن، نژاد، نیاز به کنترل گلوله های مویی خورده شده، سبک زندگی و ...بهترین ترکیب غذاهای خشک و تر گربه ها مشخص می شود.

اگر گربه شما بطور مرتب یبوست را تجربه می کند، می توانید به غذاهای فوق العاده سوییچ کنید که به مقدار قابل ملاحظه ای سلامت دستگاه هاضمه او را بهبود می بخشد. وقتی گربه شما یبوست دارد، همیشه بهتر است با دامپزشکان محلی خود مشورت کنید زیرا این می تواند نشانه ای از سایر مشکلات سلامتی باشد.

بافت مدفوع کامل

وقتی گربه شما شرایط خوبی دارد و بسته به سن، نژاد و فعالیت دارای رژیم غذایی مناسبی است، مدفوع های سالم تولید می کند. مدفوع های سالم گربه نه خیلی ابکی و نه بسیار خشک هستند. آنها باید مانند کنده های بلند یا ناگت های کوچک باشند و وقتی آنها را فشار می دهید، متوجه خواهید شد که سفت هستند اما همچنان نرم هستند؛ بسیار شبیه به قوام خمیر بازی. گربه شما این مدفوع ها را راحت دفع می کند و برای شما راحت است که آن ها را روزانه از ظرف مخصوص خالی نمایید.

یک فایده بزرگ تغذیه گربه شما با غذای فوق العاده، به سبب کیفیت بالای مواد غذایی گنجانده شده در این غذا، این است که مدفوع ها بهتر می شوند، کوچکتر و دارای بوی کمتری می گردند.
برای گربه منحصر به فرد خود می توانید غذای مناسب پیدا کنید. شما می توانید تندرستی او را بهینه کنید و با جستجوی مدفوع، بطور بصری بهبودی سلامت وی را ملاحظه نمایید.

مراحل اسهال

چالاب ها

هنگامی که مدفوع گربه شما خیلی خیس است و زمانی که آن را بیرون می آورید نمی تواند شکل خود را حفظ کند، دیگر مدفوع سالمی نیست و در مراحل اسهال است. این مدفوع های خیس اغلب بسیار نامرتب هستند وعدم قوام آنها به این معنی است که از بین تکه های کثافت نفوذ کرده و در کف سینی باقی می مانند و شما را مجبور می کند آن را کاملاً تمیز کنید. حتی بدتر از آن زمانی است که گربه شما حتی به ظرف دستشویی خود نمی رسد و یک گودال بدبو از مدفوع در جای دیگری از خانه برای شما باقی می گذارد. اسهال کاملا به مفهوم وجود یک مشکل تندرستی است، اما شما چه می توانید انجام دهید تا آن را بند بیاورید؟

گربه شما ممکن است به دلایل مختلفی از جمله عدم تحمل غذایی، تغییرات ناگهانی در رژیم غذایی وعوامل دیگری مانند استرس و انگل های داخلی دچار اسهال شود. اگر گربه شما بطور مرتب تولید مدفوع خیس و اسهال می کند، ممکن است حساسیت نسبت به رژیم غذایی در او وجود داشته باشد. گربه شما هر بار که این غذا را می خورد دچار ناراحتی معده می شود. بنابراین بهتر است یک قرار ملاقات با دامپزشک خود را رزرو کنید تا در مورد عدم تحمل غذایی گربه خود صحبت کنید. هنگامی که این ماده مزاحم را از رژیم غذایی گربه خود حذف کردید، معده آنها باید بهبود یابد و ظرف چند روز مدفوع جامد بیشتری تولید خواهند کرد.

در حالی که سوییچ کردن گربه به غذای فوق العاده بهترین راه بهبود تندرستی او و زندگی استاندارد وی می باشد، به خاطر داشته باشید که رژیم غذایی او را بسیار سریع تغییر ندهید، زیرا وی مبتلا به اسهال خواهد شد. یک تغییر تدریجی 10 الی 14 روزه راه درست است، و حتی برخی گربه ها ممکن است 4 هفته زمان لازم داشته باشند تا کاملا به غذای جدید عادت کنند. در ماجرایی که گربه شما اسهال می گیرد، به او آب برسانید و اجازه ندهید آب بدنش تمام شود. با دامپزشک ملاقات کنید و هر سوالی دارید از او بپرسید.

چطور گربه را درست تغذیه کنیم؟

دادن یک رژیم غذایی کامل و متعادل که برای سن، نژاد و سبک زندگی گربه شما فرموله شده است، گربه شما را سلامت و خوشحال می سازد و تولید مدفوع های کاملی می کند که با رضایت راهی ظرف می شوند و برای شما در حد ممکن گوارا و راحت است که آن ها را جمع آوری نمایید. برای رژیم غذایی بهینه گربه می توانید با عضوی از یک تیم متخصص صحبت نمایید.