walden-pond

comtobeخطر مسمومیت گربه ها( کد 0515)

خیلی ها فکر می کنند چون گربه ها حیوانات دیر پسندی هستند کمتر از سگ ها مسموم می شوند. هرچند، با توجه به حس کنجکاوی و تمیز کردن عجیب و غریب آن ها، متاسفانه، مسمومیت گربه ها چیز غیر معمولی نیست. چندین عامل باعث می‌شود گربه‌ها پس از قرار گرفتن در معرض حتی مقدار کمی از یک ماده سمی، بیمار شوند.

"گربه‌ها آنزیم‌های کبدی کمتری دارند که متابولیسم کبد آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و آنها را نسبت به داروها و مواد شیمیایی حساس‌تر می‌کند."

به اینها جثه کوچک آنها و عادت به پنهان شدن در هنگام بیماری، به طوری که در معرض قرار گرفتن آنها بلافاصله آشکار نشود، و کاهش تعداد آنزیم های کبدی خاص آنها که بر متابولیسم کبد آنها تأثیر می گذارد و آنها را به داروها و مواد شیمیایی حساس تر می کند را باید افزود. وقتی گربه ها مسموم می شوند، این فاکتورها اغلب خطر مسمومیت گربه ها نسبت به سگ ها را افزایش می دهند.

hou p1 0515

چطور یک گربه می تواند مسموم شود؟

گربه ها می توانند از چند راه مختلف مسموم شوند. بیشتر مسمومیت‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که گربه‌ها چیزی سمی می‌خورند، طعمه‌های مسموم را می‌خورند یا خزهای آلوده را تیمار می‌کنند. بعضی از مواد سمی می توانند مستقیما از طریق پوست جذب شوند؛ مثل روغن درخت چای. تعدادی از سموم از طریق استنشاق آسیب رسان هستند؛ همانند منوکسید کربن و دود. از آنجایی که گربه‌ها تیمارگران سخت‌گیری هستند، هرگونه در معرض قرار گرفتن پوست یا خز می‌تواند به سرعت منجر به بلعیده شدن سم از طریق نظافت شود.

کدام نشانه های کلینیکی ممکن است مرا آگاه کند که گربه من ممکن است مسموم شده باشد؟ 

وابسته به سم ویژه، نشانه ها بسیار متفاوت هستند. سموم ممکن است تولید کنند:

علائم گوارشی مانند ریختن آب دهان، بی اشتهایی، استفراغ و اسهال
علائم عصبی از جمله پنهان شدن، تحریک پذیری، عدم همکاری، لرزش، تشنج، بی حالی، یا کما
نشانه های تنفسی از قبیل سرفه، عطسه یا مشکلات تنفسی
نشانه های پوستی از قبیل قرمزی، تورم یا التهاب
نارسایی کبد که باعث بی اشتهایی، استفراغ، کم آبی بدن، یرقان، اسهال و کاهش وزن می شود
نارسایی کلیه که ممکن است بصورت فقدان اشتها، استفراغ، تنفس بد، افزایش نوشیدن آب و افزایش ادرار، کاهش نوشیدن آب و کاهش ادرار، و کاهش وزن نشان داده شود

بعضی از سموم روی بیش از یک عملکرد بدن اثر می کنند و ممکن است ترکیبی از نشانه های بالا را تولید کنند. مهم است که به یاد داشته باشید، در حالی که اغلب موارد مسمومیت باعث مشکلات حاد (ناگهانی) می شود، مسمومیت مزمن و تاخیری نیز می تواند ایجاد شود (البته به ندرت). مجاورت مزمن با سموم می تواند کار تشخیص و مداوا را بسیار سخت گرداند.

من فکر می کنم گربه من مسموم شده است. چه باید بکنم؟

اگر فکر می کنید که گربه شما احتمالا به ماده ای سمی دسترسی پیدا کرده است، مهم است که تا حد ممکن به سرعت با دامپزشک خود یا خط کمک مسمومیت حیوانات خانگی، یک خط 24 ساعته و 7 روزه مخصوص مسمومیت حیوانات، تماس بگیرید یا در جستجوی مراقبت دامپزشکی بر بیایید. اگر گربه مضطرب و پرخاشگر است، معمولاً بهتر است او را در یک حوله بپیچید و در جعبه قرار دهید تا از آسیب به خود یا شما جلوگیری شود.

"پیچیدن در حوله همچنین از بلعیدن آلاینده های بیشتر از پوشش گربه جلوگیری می کند."

پیچیدن در حوله همچنین از بلعیدن آلاینده های بیشتر از پوشش گربه جلوگیری می کند. وادار کردن گربه به استفراغ توصیه نمی شود، زیرا هیچ محصول خانگی بطور موثر و ایمن باعث استفراغ گربه ها نمی شود. دامپزشک ها می توانند از طریق درمان های تزریقی گربه ها را وادار به استفراغ نمایند. بهتر است در حالی که در راه هستید با بیمارستان دامپزشکی تماس بگیرید تا به آنها اطلاع دهید که در حال آمدن هستید و زمان لازم را برای آماده سازی درمان هایی که گربه شما ممکن است به آن نیاز دارد، اختصاص دهید.

شما فقط وقتی باید نسبت به درمان خانگی اقدام کنید که در معرض قرار گیری خفیف است و به پوست/ پوشش مو محدود است. هدف از معالجه جلوگیری از جذب از طریق پوست یا بلع درونی ماده است.

قلاده گربه را بردارید چون ممکن است آلوده شده باشد. اگر نمی توانید بدون آسیب دیدگی گربه خود را حمام کنید، گربه خود را مستقیماً نزد دامپزشک بیاورید تا بتواند آرامبخشی ملایمی برای نگهداری مناسب فراهم کند. برای حذف مواد شیمیایی از پوشش گربه، بهترین کار شستشوی گربه با صابون ظرفشویی مایع است( برای شستشوی ظروف در سینک مورد استفاده قرار می گیرد) ممکن است در برخی موقعیت ها کوتاه کردن موی آلوده با قیچی مفید باشد. سعی نکنید مواد را با استفاده از قیچی از خز گربه خود جدا کنید زیرا این اغلب منجر به بریدن ناخواسته پوست می شود. همچنین، از حلال ها یا سایر محصولات پاک کننده استفاده نکنید، زیرا این محصولات می توانند برای گربه ها نیز سمی باشند. بعد از هر مجاورت بالقوه با مواد سمی، توصیه می شود که گربه را برای بررسی به مدت 24 ساعت در داخل خانه نگهداری کنید. آن ها را در اتاق گرم و آرام نگهداری کنید. اگر گربه شما نشانه ای نشان نمی دهد، مراقبت دامپزشکی را بلافاصله جستجو کنید.

چه کنم اگر گربه من مقداری از ماده شیمیایی را بلعیده است؟

اگر احساس می کنید گربه شما مقداری ماده شیمیایی را بلعیده است، با دامپزشک یا خط کمکی مسمومیت حیوانات خانگی تماس بگیرید و تعیین کنید که آیا محصول سمی بوده است. وقتی شک دارید، در جستجوی مراقبت های دامپزشکی فوری بر بیایید. حتی اگر در معرض قرار گیری محدود به پوشش مو می باشد، هنوز خیلی از مواد شیمیایی و مواد سمی می توانند از طریق پوست جذب شوند و یا از طریق پوست تیمار( نظافت) شده و بلع شوند. بدون مشورت با یک دامپزشک یا خط کمک مسمومیت حیوانات خانگی سعی نکنید حیوان را وادار به استفراغ کرده و یا از علاج های خانگی کمک بگیرید.

چگونه چیزهایی می توانند گربه ها را مسموم کنند؟

hou p2 0515

مطابق با یافته های خط کمک مسمومیت حیوانات خانگی، یک کنترل مسمومیت ملی حیوانات 24 ساعته و 7 روزه مستقر در مینیا پولیس، 5 سم اصلی گربه ها در سال 2020 عبارتند از:

نیلوفرها (گونه های لیلیوم مانند نیلوفرهای عید پاک، نیلوفرهای ببری و نیلوفرهای ستاره ای و همچنین گونه های همروکالیس مانند نیلوفرهای روز)
شکلات
اوردوز ویتامین D3
غذاهای انسانی در گونه آلیوم مانند پیاز، سیر، پیازچه، تره فرنگی
داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی انسانی یا دامپزشکی

گیاهان دو گونه مختلف از نیلوفرهای سمی در میان 5 در معرض قرار گیری عمومی سال 2020 قرار گرفتند. هر دو سوسن واقعی (گونه لیلیوم) و نیلوفر (نوع همروکالیس) می توانند باعث نارسایی کلیه در گربه شوند. نمونه های متداول نیلوفرهای واقعی عبارتند از نیلوفرهای ببری، آسیایی، عید پاک و نمایش ژاپنی. از آنجایی که این گل‌ها معطر، ارزان و ماندگار هستند، گل‌فروشان اغلب آن‌ها را در چیدمان‌ها قرار می‌دهند. بلع کوچک گلبرگ ها یا برگ ها - حتی گرده یا آب موجود در گلدان - می تواند منجر به نارسایی شدید و بالقوه غیرقابل برگشت کلیه شود . مراقبت های دامپزشکی فوری ضروری است.

با وجود داشتن "سوسن" در نام خود، گیاهان دیگری مانند peace lily و گل شیپوری، نیلوفرهای واقعی نیستند و باعث نارسایی کلیه در گربه ها نمی شوند. در عوض، این گیاهان شامل کریستال های اگزالاتی هستند که می توانند سبب نشانه های خفیف تر همانند التهاب در دهان، زبان، گلو و مری شوند.

پیاز، سیر، پیازچه، موسیر، تره فرنگی و پیازچه  از گونه های آلیوم  هستند و گربه ها به برخی از ترکیبات شیمیایی آن ها حساس هستند. خوردن این گیاهان می‌تواند باعث تخریب گلبول‌های قرمز خون و در نتیجه کم‌خونی، بی‌حالی، رنگ پریدگی مخاط، درد شکم، استفراغ و اسهال شود.

شکلات اگرچه خیلی غیر محتمل به نظر می رسد، گربه ها اغلب از خوردن ترافل، ماست با طعم شکلات، میان وعده/تکه های پروتئینی، بستنی/شربت، شکلات داغ، پودینگ، محصولات پخته شده، و چیپس یا تکه های شکلات ساده لذت می برند. این غذاها ممکن است سرشار از چربی و قند باشند که می توانند باعث استفراغ و اسهال شوند. نشانه های دائمی می توانند باعث از دست رفتن آب بدن گردند. حتی نگران کننده تر، مقدار یک محرک خاص، تئوبرومین، است که در شکلات وجود دارد. تئوبرومین می تواند باعث بیش فعالی و تغییر در ضربان قلب و فشار خون و همچنین ایجاد لرزش یا تشنج شود.

ویتامین D3 ( کلکلسیفرول) اغلب در معرض قرار گیری های ویتامین D3 مربوط به بچه گربه های کنجکاوی است که مکمل های ویتامین D3 انسانی یا طعمه های جونده و موش شامل کلکلسیفرول( ویتامین D3 هم نام دارد) را می بلعند. مسمومیت با ویتامین D3 می تواند سبب اسهال، استفراغ و بالا رفتن غیر سالم کلسیم شود. کلسیم خیلی زیاد می تواند به ارگان های خیلی حساس از قبیل کلیه، قلب و شش آسیب برساند. این آسیب اغلب منجر به نارسایی کلیه می گردد.

معالجات دارویی داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی دامپزشکی و انسانی گربه ها، به ویژه در مقایسه با انسان ها و سگ ها، مشکل متابولیزه کردن را دارند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی عموما در انسان ها و سگ ها مصرف می شوند. مثال هایی از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی انسانی شامل ایبوبروفن( ادویل یا موترین) و ناپروکسن( الو) هستند. متاسفانه، این داروها کشنده ترین داروهای گربه ها هستند. حتی بعضی از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی دامپزشکی، در صورت مصرف در دزهای خیلی بالا یا مصرف طولانی مدت تر از آنچه توصیه شده است، می توانند موجبات مسمومیت گربه ها را فراهم آورند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی وقتی در دزهای سمی بلع شوند، می توانند موجب نارسایی کلیه و زخم معده شوند. استامینوفن (به عنوان مثال، تیلنول) یکی دیگر از داروهای ضد درد غیراستروئیدی است که حتی مصرف یک قرص آن می‌تواند برای گربه کشنده باشد؛ زیرا منجر به آسیب گلبول‌های قرمز خون می‌شود. در عدم معالجه، این امر می تواند سبب آنمی شدید( پایین آمدن شمار گلبول های قرمز خون)، مشکلات تنفسی، یک صورت ورم کرده، نارسایی کبد و مرگ شود.

سموم دیگری که در گذشته مکررتر گزارش شده اند و در آینده هم برای گربه ها مخاطره آمیز هستند عبارتند از:

دارو و درمان های انسانی چنین به نظر می رسد که گربه ها مزه ضد افسردگی های ویژه( مثلا افکسور) و داروهای ADHD( مثلا آدرال) را دوست دارند که به نظر می رسد شامل بوی جذاب و طعم مطلوب پوشش می باشند. با هر بلع تصادفی دارویی، مراقبت های دامپزشکی فوری ضروری است.

حشره کش ها در معرض قرارگیری حشره کش های خانگی از قبیل پودرها، اسپری ها، محصولات باغ و باغچه، گرانول ها و ...آغلب وقتی روی می دهد که گربه در محوطه مورد عمل واقع شده، پرسه می زند. خوشبختانه، مسمومیت های جدی نادر هستند. بیشتر نگرانی ها به قرار گرفتن در معرض داروهای موضعی معالج کک و کنه ای مربوط می شود که برای سگ ها در نظر گرفته شده اند. حشره کش های ویژه سگ ها شامل پیرتروئیدها از قبیل پیرترین هستند که برای گربه ها فوق العاده سمی هستند. مسمومیت زمانی اتفاق می افتد که صاحبان حیوانات خانگی محصولات سگ را مستقیماً روی گربه ها بمالند یا گربه ها این داروها را از روی سگ ها لیس بزنند. ترشح شدید آب دهان، لرزش و تشنج های تهدید کننده زندگی ممکن است رخ دهد . همیشه قبل از استفاده از هر نوع حشره کش برچسب ها را به دقت بخوانید و از دامپزشک خود در مورد داروهای موضعی مناسب کک و کنه برای گربه خود سوال کنید.
پاک کننده ه های خانگی بسیاری از صاحبان گربه ها باور نمی کنند که بعضی از تمیز کننده های عمومی خانگی از قبیل تمیز کننده های سطوح آشپزخانه و حمام، شوینده های فرش و قالی، تمیز کننده های کاسه توالت می توانند برای گربه ها سمی باشند. علائم می تواند شامل ترشح زیاد آب دهان، مشکل در تنفس، استفراغ، زخم در دهان و دستگاه گوارش و حتی آسیب اندام باشند. پس از تمیز کردن خانه، مطمئن شوید که تمام مایعات یا باقیمانده های اضافی پاک شده یا از بین رفته است و محصولات را در اسرع وقت از دسترس گربه خود دور نگه دارید. تنها بعد از اینکه محصولات کاملا خشک شدند به گربه تان اجازه دهید که به فضاهای تمیز شده برگردد.

سموم دیگر دست بندها و جواهرات زینتی و شب تاب حاوی مایعی با طعم بسیار تلخ به نام دی بوتیل فتالات هستند. اگرچه به ندرت این ماده کشنده است، تنها یک گاز گرفتن از آن ها می تواند باعث راه افتادن آب دهان گربه شما شود. اغلب این در معرض قرار گیری ها می توانند در خانه مدیریت شوند. برای کمک به حذف طعم تلخ از دهان، آب مرغ یا کنسرو ماهی تن (در آب، نه روغن) را به گربه خود بدهید (اما مجبور نکنید). برای از بین بردن امکان در معرض قرار گیری مجدد گربه، این جواهرات و دست بندهای تزیینی و شب تاب را حذف کنید و هر مایع باقیمانده ای را تمیز کنید. ممکن است برای از بین بردن مایع "درخشنده" از پوست یا خز او نیاز به حمام باشد تا از طریق نظافت نتواند بلعیده شود. در صورت مشاهده علائم قرمزی چشم، چروکیدگی، آب دهان ادامه دار یا نخوردن، مراجعه به دامپزشک ضروری است. خط کمک مسمومیت حیوان خانگی در امریکای شمالی با شماره گیری 8002136680 در دسترس است. آگاهی های اضافی می تواند بصورت آن لاین در سایت www.petpoisonhelpline.com پیدا شود. خط راهنمای "مسمومیت حیوان خانگی" مستقیماً به "آموزش زندگی" وابسته نیست.

خط کمک مسمومیت حیوان خانگی، یک مرکز کنترل مسمومیت حیوانات واقع در مینیاپولیس، MN، برای صاحبان حیوانات خانگی و حرفه ای های دامپزشکی که نیاز به کمک برای معالجه حیوانی که بالقوه مسموم شده است دارند بصورت 24 ساعته و در هفت روز هفته در دسترس است. کارکنان توصیه های درمانی برای موارد مسمومیت همه گونه ها از جمله سگ، گربه، پرندگان، پستانداران کوچک، حیوانات بزرگ و گونه های عجیب و غریب ارائه می کنند. جهت مقرون‌ به ‌صرفه بودن مراقبت و کنترل حیوانات مسموم، هزینه 65 دلاری خط کمکی مسمومیت حیوانات خانگی برای هر حادثه شامل مشاوره‌های بعدی تمام مدت زمان مسمومیت نیز هست. خط کمک مسمومیت حیوانات خانگی در امریکای شمالی با شماره گیری 8002136680 در دسترس می باشد. اطلاعات اضافی می تواند در سایت www.petpoisonhelpline.com پیدا شود.

hou p3 0515