walden-pondاستخر شنای شما در طی ماههای گرم تابستان دارای این قابلیت هست که اوقات مطبوع و خوشی را برای شما رقم بزند.با این حال همانند هر چیز خوبی استخر شنا نیاز به کمی نگهداری و مراقبت دارد که باید جزییات آن ها مورد توجه قرار گیرد.خیلی از مردم با کمک گرفتن از حرفه ای های استخرها کار خود را پیش می برند، اما اگر می خواهید خودتان بدانید که چطور باید استخرتان را تمیز و درخشان نگاه دارید بهتر است متن زیر را ملاحظه نمایید:


بخش یک
فهم نیازهای استخر
1
آشنایی با میزان قلیاییت و پی اچ آب استخر.قلیاییت آب به مفهوم توانایی آب در خنثی سازی اسیدیته می باشد.میزان قلیاییت آب استخر شما کاملا وابسته به پی اچ آب استخر می باشد.با بالا رفتن قلیاییت میزان پی اچ نیز افزایش خواهد یافت.

HOWMAIN1
میزان پی اچ بیانگر اینکه آب تا چه حد اسیدی یا قلیایی است می باشد.پی اچ آب در محدوده صفر تا 14 است که پی اچ 7 نشاندهنده خنثی بودن آب می باشد.
2
دانستن میزان کلر، سختی کلسیم، اسید سیانوریک و کل میزان جامدات محلول.در کنار پی اچ و قلیاییت، همه این ها ملاحظات مهمی هستند.اطمینان داشته باشید که می دانید آن ها چه هستند و برای آب شما چه فوایدی دارند.

HOWMAIN2
کلر برای ضد عفونی و گندزدایی آب به کار می رود
سختی کلسیم مقدار کلسیم آب را منعکس می کند.اگر مقدار کلسیم خیلی پایین باشد آب خورنده است و قابلیت این را دارد که کل بدنه استخر شما را تخریب نماید.
اسید سیانوریک از تخریب کلر آب استخر شما توسط اشعه فرابنفش خورشید محافظت می نماید.
کل جامدات محلول اساسا از نمک های معدنی(کلسیم،منیزیوم، پتاسیم،سدیم، بی کربنات، کلرید و سولفات) و مقادیر کمی از مواد آلی محلول در آب تشکیل شده اند.
3
شناسایی مقادیر پی اچ،کل قلیاییت، کلر،اسید سیانوریک، سختی کلسیم و کل جامدات محلول.محدوده این مقادیر توصیه شده را در ذهن نگه دارید:

HOWMAIN3
پی اچ:7.2-7.8
کل قلیاییت:80-120 پی پی ام
کلر:1-2 پی پی ام
اسید سیانوریک:40-80 پی پی ام
سختی کلسیم:180-220 پی پی ام و به نظر بعضی ها 200-400 پی پی ام
کل جامدات محلول:زیر 5000 پی پی ام
4
زمان اندازه گیری هر کدام از اجزای اب را بدانید.برای عملکرد خوب استخر و برای اینکه آب استخر سالم و تمیز باقی بماند زمان های ویژه آزمایش آب استخر را باید مورد توجه قرار دهید.هر جزء مثل پی اچ باید در نقطه ویژه ای تست شود.برخی حرفه ای ها تست روزانه را توصیه می کنند که می تواند برای خیلی از مردم سخت باشد.قالب زمانی زیر را در ذهن نگه دارید تا عملکرد استخرتان خوب و شایسته بماند.

HOWMAIN4
پی اچ باید دو بار در هفته آزمایش شود
قلیاییت کل باید یک بار در هفته و حداقل یک بار در ماه اندازه گیری شود.
کلر باید دو بار در هفته اندازه گیری شود
اسید سیانوریک باید دو بار در فصل اندازه گیری شود
سختی کلسیم باید دو بار در فصل اندازه گیری شود
جامدات محلول کل باید یکبار در هفته و حداقل یکبار در ماه تست شود.
بخش 2
تست آب استخر شما
1
نوارهای آزمایش را از فروشگاه محلی فروشنده لوازم استخر خریداری کنید.نوارهایی که کلر،قلیا، پی اچ و اسید سیانوریک را شناسایی می کنند خریداری نمایید.این روزها شما نیاز ندارید که زحمت انجام آزمایشات مختلف مواد شیمیایی گوناگون را بر خود هموار نمایید.

HOWMAIN5
2
نوار تست را داخل استخر فرو ببرید.به جایی که از کف روب استخر جدا شده رفته و نوار تست را به مدت حدود 10 ثانیه در عمق 46 حدود سانتیمتری داخل استخر قرار دهید.

HOWMAIN6
3
منتظر بمانید تا رنگ های مختلف ظاهر شوند.قرائت های رنگی را با تشریحات رنگی مندرج روی جعبه یا بطری سازگار نمایید.اطمینان حاصل نمایید که دستورات محصول را به دقت خوانده اید، زیرا کارخانجات مختلف ممکن است دستورالعمل های یکسان نداشته باشند.

HOWMAIN7
4
اطمینان حاصل نمایید که قرائت ها در محدوده مناسب قرار گرفته اند.خیلی مهم است که قرائت های آب شما در محدوده های توصیه شده قرار نگرفته باشد.اگر این مقادیر در محدوده های استاندارد نباشند شما می توانید با استفاده درست از مواد شیمیایی مقادیر آن ها را تنظیم نمایید.

HOWMAIN8
قسمت 3
اعمال مواد شیمیایی برای استخر شما
1
مواد شیمیایی درست را بخوبی در دسترس داشته باشید.وقت به وقت، شما با مشکلاتی مواجه می شوید که جهت رفع نیاز به مواد شیمیایی فعال دارند.ولی عموما، این مواد شیمیایی باید بخشی از نگهداری روتین استخر شما باشند زیرا ممکن است هر چند وقت یکبار شما نیاز به تنظیم مقادیر ویژه ای داشته باشید.دستورالعمل محصول شما دز مناسب را فراهم ساخته و تنظیمات لازم باید حسب نیاز صورت گیرند.اینجا عمومی ترین مواد شیمیایی که شما نیاز دارید را آورده ایم:

HOWMAIN9
کلر
محصولات شوک دهنده
جلبک کش
2
تزریق کلر به استخر.شما و میهمانانتان در هنگام شنا در استخری که دارای باکتری و جلبک است لذت نخواهید برد.کلر این میهمانان ناخوانده را دور خواهد نمود.اختیاراتی در اینجا هستند که به شما کمک می کنند کلر صحیح را انتخاب نمایید:

HOWMAIN10
قرص های اساسی کلرزنی.این قرص ها به آرامی حل می شوند و می توانند در اندازه های یک تا سه اینچ یافت شوند.کار بزرگ آن ها این است که استخر شما را تمیز نگه دارند.به علاوه،اغلب قرص های کلر زنی شامل تثبیت کننده ای هستند که کلر آب را از اشعه های خورشید محفوظ می دارند.
کلر مایع.کلر در شکل مایع کاملا شبیه سفید کننده خانگی است.ولی آگاه باشید:این ماده وقتی برای استفاده استخر طراحی می شود خیلی قویتر است.استفاده از کلر مایع نسبتا آسان است، ولی این ماده دوره عمر نسبتا کوتاهی دارد.این ماده بیش از چند هفته قابل نگهداری نیست.
قرص های کلرزنی.در نگهداری استخرهای شنا،برخی از قرص های کلرزنی غیر اساسی چند کار را باهم انجام می دهند.آن ها ضمن ضد عفونی آب،به استخر شوک می دهند.شوک کلر انواع آلاینده ها را از آب استخر حذف می کند.
دانه های کلرزنی.این دانه ها چندکاره بوده و می توانند کمک کنند که چندین مشکل به یکباره حل شود; کلرزنی،شوک و جلبک کشی با کاربرد روزانه و منفرد
3
شوک استخر کلر.انجام این وظیفه حیاتی است، زیرا شوک آب را تمیز نگه داشته و آبریزش چشم و بوی برخاسته از کلر را کم می کند.همچنان که بیان گردید،محصولات ویژه کلره شوک دهنده دارند اما اگر شما مایل نیستید که یکی از آن ها را انتخاب کنید می توانید بعضی از محصولات شوک دهنده زیر را مورد استفاده قرار دهید:

HOWMAIN11
محصولات شوک دهنده اساسی.محصولات اساسی مسئول کشتن باکتری های حاصل از مواد آرایشی فاسد،لوسیون های برنزه کننده و هر نوع از زایدات تولیدی توسط شناگران می باشند.استفاده از محصولات اساسی شوک آب، کلر را تعدیل می کند.
محصولات شوک چند منظوره.این محصولات سریع کار می کنند و با حذف تمام انواع باکتری ها زلالیت آب را باز می گردانند.همچنین محصولات چند منظوره پی اچ آب استخر را متعادل نموده، به فیلتراسیون کمک کرده و حفاظت فزاینده در برابر جلبک را تامین می کنند.فایده اصلی این محصولات شوک دهنده این است که این محصولات شوک دهنده به شما اجازه می دهند که بعد از گذر 15 دقیقه از استفاده شما به آب برگردید.
4
افزودن جلبک کش به آب.فرض کنید میلیون ها گیاه میکروسکپی وجود دارند که می توانند استخر شما را خانه خودشان بگیرند.باران،باد و آب می توانند به این اشکال ریز جلبک اجازه دهند که در استخر شما سکونت کرده، آب را به سرعت غیر قابل استفاده نموده و بازدهی مواد شیمیایی استخر را کاهش دهند.فیلترهای استخر به سرعت گرفته شده و چرخش آب لجنی خواهد شد.جلبک کش ها بطور موثری مانع از این می شوند که این گیاهان ریز استخر شما را مورد هجوم قرار داده و آن را پر از جلبک نمایند.

HOWMAIN12
دستورالعمل سازنده را به دقت خوانده و مقدار توصیه شده جلبک کش را مستقیما در آب استخر بریزید.

5
کار کردن به دقت و به درستی با مواد شیمیایی مورد نیاز.این مواد کاملا در دسترسند،اما می توانند برای انسان و حیوان بسیار خطرناک باشند.در هنگام استفاده از محلول های شیمیایی بسیار مراقب باشید.

HOWMAIN13
همیشه دستکش های لاستیکی بپوشید
دست های خود را بلافاصله پس از کاربرد مواد شیمیایی بشویید.
از دستورالعمل دز به دقت پیروی کرده و مواد شیمیایی را مطابق نظر سازنده ذخیره نمایید.
هرگز مواد شیمیایی هدر رفته یا استفاده نشده را با پکیج اصلی بر نگردانید و آن ها را در یک زباله دان معمولی نریزید.
هنگام کار با مواد شیمیایی از آتش استفاده نکنید.
همیشه مواد شیمیایی را به آب اضافه کنید و از عکس این موضوع عمل کردن خودداری نمایید.
بخش 4
نگهداری فیلترهای استخر شما
1
اگر ممکن است استخر را روزانه بطور دستی تمیز کنید.برای حذف کثافات سطحی و مقادیر مازاد برگ ها و ترکه ها از برس ها،تمیز کننده ها و وسایل آشغالگیری استفاده نمایید.

HOWMAIN14
2
نگهداری اب استخر بین یک سوم و یک دوم دور از دریچه های کف روبی.در این سطح بهره برداری استخر در بهترین شرایط قرار دارد.کف روب استخر وسیله ای است که آب سطحی استخر را جذب می کند.کف روب اشغال های کوچکی همانند برگ ها و چیزهای دیگری که ممکن است در آب بیفتند را جلب خود کرده و به درون می کشد.اگر سطح آب خیلی بالاتر یا پایین تر از کف روب باشد چیزهایی که در آب می افتند ناراحتی ایجاد کرده و پتانسیل ایجاد خطر را دارند.

HOWMAIN15
اگر سطح آب خیلی بالا باشد،آب بسیار آرام وارد کف روب می شود.این می تواند باعث بای پس شدن آشغال های کف روب شده و آن ها را در استخر پراکنده نماید.
اگر سطح آب خیلی پایین باشد،کف روب با مکش کم خود تنها شرایط را به میزان کمی بهبود خواهد بخشید.در این حالت هوا به جای آب کشیده شده و احتمال سوختن پمپ زیاد می شود.
3
ریختن آب قبل از بک واش و استفاده از روبنده مکشی.عملکرد مکش باعث می شود که سطح آب پایین برود و همین عامل است که نیاز به افزودن آب پیشاپیش را ایجاد می نماید.

HOWMAIN16
4
آگاهی از سیستم های فیلتراسیون مختلف.در اینجا سه سیستم فیلتراسیون اساسی معرفی شده اند:
فیلترهای ماسه ای:این فیلترها از بتن،فایبرگلاس یا فلز ساخته شده و دارای بستر صلب از ماسه ویژه می باشند.کار گیر انداختن اشغال ها بر عهده ماسه است.ماسه فیلتر هر 5 سال یکبار باید عوض شود.

HOWMAIN17
فیلترهای کاتریجی:این فیلترها به آب اجازه می دهند که از طریق سطح فیلتراسیون ریز نفوذ نماید.این فیلتر ناخالصی ها را نگه می دارد تا شما تمیزشان کنید.یک مزیت فیلترهای کاتریجی نسبت به نمونه های ماسه ای این است که آن ها سطح بیشتر دارند که موجبات گرفتگی کمتر و سادگی نگهداری را فراهم می آورد.آن ها هر سه تا 5 سال یکبار نیاز به جایگزینی دارند.
فیلترهای خاک دیاتومه:این فیلترها مواد استخوانی خلل و فرج دار دارند که موجب گرفتگی آشغال ها را فراهم می آورد.کارگذاری فیلتر دیاتومه کاملا راحت است و شما می توانید آن را داخل کف روب قرار دهید.بک واش(شستشوی معکوس) و جایگزینی/افزودن فیلتر دیاتومه جدید یک تا دو بار در سال اتفاق می افتد.
5
به خاطر سپردن نگهداری فیلترها.فیلترهای استخر شما از مهمترین اجزای استخر هستند و نیاز دارند که خیلی تمیز باقی بمانند.مراقبت روتین و معمول آن ها چیزی است که همواره باید به خاطر سپرده شود.

HOWMAIN18
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را در سایت "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید، لطفا اینجا را کلیک کنید.