walden-pondکدام ضدعفونی کننده های استخرهای شنا بهترینند؟!
صاحبان استخرهای شنای کانادایی گزینه های مختلفی برای ضد عفونی کردن استخرهای شنایشان دارند و مردم سوال می کنند که از میان آن ها کدام یک بهترینند.قبل از تصمیم گیری در باره اینکه از میان کلر,نمک کلر,برم,ازن و یونیزه کننده ها کدام بهترین است باید چند چیز را بدانید.این ها شامل هزینه های اولیه سرمایه گذاری,هزینه های نگهداری سالانه,نوع شرایط آب و هوایی و میزان استفاده از استخر(شلوغی استخر) می باشند.ما

در اینجا پنج تا از عمومی ترین ضد عفونی کننده ها که توسط استخرهای شنای کانادایی مورد استفاده قرار می گیرد شرح داده و مزایا و معایبشان را به اطلاع می رسانیم

POOLSANITIZE
کلر
شکی وجود ندارد که کلر عمومی ترین راه ضد عفونی کردن استخر است,هر چند برخی از دیگر روش ها در حال جایگزین کلر شدن می باشند.کلر از طریق واکنش شیمیایی با آب می تواند بطور موثر و ساده ای باکتری ها را از بین ببرد.کلر در ابتدا به یون هیپوکلریت و اسید هیپوکلرو تبدیل شده و پس از تخریب یا خنثی کردن باکتری ها,آن ها را از طریق اکسید نمودن تباه می کند.
مزایا و معایب کلر
ویژگی مثبت کلر این است که ماندگاری طولانی داشته و می تواند بی آنکه خراب شود مدت ها نگهداری گردد.از سوی دیگر کلر به صورت گاز,مایع و جامد در دسترس است.به علاوه کلر بعد از اضافه شدن ,آب استخرها را مدت ها ضدعفونی شده نگهداری می کند.قیمت کلر بالا نیست و استفاده راحتی دارد.
مشخصه منفی کلر این است که گاهی باعث سوزش چشم و پوست شناگران می شود,زیرا کلر شامل تری هالومتان ها و کلرآمین هاست و می تواند در شماری از مردم مشکلات تنفسی بوجود آورد.اگر چه کلر می تواند تا مدت های طولانی باکتری های آب استخر را خنثی نماید, صاحبان استخرها نیاز دارند که در فواصل معین کلر آب را کنترل کرده و مقدار ان را اضافه نمایند.
نمک کلر
در کانادا,نمک کلر استفاده گسترده تری از کلر آب دارد,زیرا کلر در فرآیندی که به نام الکترولیز شناخته می شود کلر تولید می کند.کلر از نمک , تولید شده و بعد از اینکه آب استخر را ضد عفونی کرد دوباره به نمک تبدیل می شود و این فرآیند کماکان ادامه می یابد.
مزایا و معایب نمک کلر
یک مزیت این امر این است که وقتی در یک سل دارای جریان برق, نمک به کلر تبدیل می شود مقدار کلرآمین ها کاهش می یابد.این امر نسبت به استفاده سنتی از کلر,سوزش چشم و پوست کمتری را برای شناگران ایجاد خواهد نمود.نمک های کلر سطوح تقریبا خنثی از پی اچ را ایجاد می کنند.این به معنی این است که صاحبان استخرها نیاز ندارند که مواد شیمیایی دیگر را به منظور ایجاد تعادل در پی اچ آب ایجاد نمایند.
یکی از معایب بالای نمک کلر هزینه بالای راه اندازی اولیه است.این امر وابسته به ویژگی سیستم انتخابی شما و هزینه برقی است که می بایست توسط شما پرداخت گردد.همچنین شما نیاز دارید که سل های نمک را بعد از 3 تا 5 سال استفاده جایگزین نمایید.از سوی دیگر شما باید آگاه باشید که غلظت بالای کلر می تواند خورنده بوده و به تجهیزات استخر همچون سیستم های روشنایی,جان پناه ها و پله ها آسیب بزند.نمک کلر قدرت آسیب رسانی به لعاب و محوطه بیرونی استخر را هم دارد.با این حال ,اگر سیستم درست کار کند وقوع این اتفاق نادر است.
برم
وقتی صحبت از ضدعفونی آب استخر می شود,کلر و برم هیچ فرقی با هم ندارند.با این حال محصولات جانبی برم مختلفند.کلر,کلر آمین ها را می سازد که با باکتری های اب واکنش می کنند, در حالی که برم,برم امین ها را تولید می کند که با گرد و خاک و کثافات وارد واکنش می شوند.اب استخر هیچ مزیتی از کلرآمین ها نمی گیرد,در حالی که برم امین ها برای اب مفید هستند.دلیل این امر این است که مشخصه ضد عفونی کنندگی برم آمین ها می تواند در اب باقی بماند.
مزایا و معایب
وقتی برم در آب و هوای گرمتر استفاده شود پایدارتر از کلر است و بوی ان نیز قوی نیست.این امر برم را یک ضد عفونی کننده عالی برای استخرهای شنا و حوض های آب گرم سرپوشیده می سازد.برم بعد از ترکیب با الاینده ها هم موثر است و بنابراین ماندگاری طولانیتری از کلر دارد.
از ان طرف برم اکسید کننده ضعیف است و قیمتی بیش از کلر و نمک آن دارد.درست است که برم بویی کمتر از کلر دارد,اما باید به این نکته توجه داشت که خلاصی از شر بوی برم سخت تر از کلر می باشد.
یونیزه کننده ها
یونیزه کننده ها یون های مس و فلزات سخت را در آب رها می کنند.باکتری ها در اثر مواجهه با این یون ها از بین می روند.دو نوع از متداولترین یونیزه کننده ها,"الکتریکی" و "کارتریج معدنی" هستند.تا زمان رهایی یون ها,یونیزه کننده "الکتریکی", فلزات را با جریان برق شارژ می کند.وقتی که آب از میان یک بسته معدنی رد می شود, یونیزه کننده "کارتریج معدنی" یون های فلزی را رها می سازد.
مزایا و معایب
تا زمانی که اجزای الکترود باقی می مانند(سه تا پنج سال) نگهداری یونیزه کننده ها پر هزینه نیست.البته جایگزینی الکترودها هم خیلی گران تمام نمی شود.یونیزه کننده ها می توانند مس به آب اضافه کنند که در از بین بردن جلبک ها موثر است و میزان کلر مورد نیاز را کم می کند.همچنین,مادامی که سطوح چی اچ در محدوده مقادیر توصیه شده است یون ها به تاسیسات استخر صدمه نمی زنند.
عیب یونیزه کننده ها این است که آن ها آب استخر را اکسید نمی کنند و در هنگام تمیز کردن باکتری های استخر, یون های فلزی به آرامی کار می کنند.به علاوه یونیزه کننده ها ضد عفونی کننده های قوی نیستند و کلر و برم باید به همراه آن ها به کار گرفته شوند.
ازن
وقتی مولکول های اکسیژن با اتم آزاد اکسیژن ترکیب می شوند,ازن تولید می شود.این امر گاز معدنی و ناپایدار ایجاد می کند.ازن می تواند توسط تشعشع فرابنفش و یا یونیزه کردن ولتاژ بالا تولید شود.در یونیزاسیون ولتاژ بالا غلظت ازن بیست درصد است و این در حالی است که این غلظت در فرآیند تشعشع فرابنفش به کوچکی 5 درصد می باشد.
مزایا و معایب
ازن اکسید کننده قوی شناخته می شود که قدرت اکسید کنندگی آن یکصد بار بیش از کلر است.این ماده یک ضد عفونی کننده ایده آل برای پاک کردن روغن و چربی است که روی فیلترها را پوشانده و باعث گرفتگی آن ها می گردند.این امر نگهداری استخر را ساده کرده و هزینه نگهداری را پایین می آورد.علاوه بر این,در استفاده از ازن,مواد شیمیایی کمتری مورد نیاز خواهند بود,زیرا ازن تحت تاثیر مقادیر پی اچ قرار نمی گیرد.
یکی از معایب ازن ماندگاری کم آن و اینکه قابل نگهداری نیست می باشد.با تولید ازن,این ماده باید در مدت کوتاهی مورد استفاده قرار گیرد.ازن فقط وقتی که در خط برگشت با آب استخر ترکیب می شوئد موثر است.در هنگام برگشت به استخر شنا,گاز وارد اتمسفر می شود.ازن به تنهایی یک ضد عفونی کننده موثر نیست زیرا روی برخی آلاینده ها بی اثر است.به عبارت دیگر,وقتی ازن با برم یا کلر مورد استفاده قرار می گیرد مثمر ثمرتراست.صاحبان استخرها باید بدانند که مقادیر زیاد ازن خطرناک است.
برای تصمیم گیری نیاز به کمک دارید؟
با یکی از متخصصین استخر ما تماس بگیرید تا قادر به انتخاب بهترین ضد عفونی کننده گردید.