walden-pondاگر به اطراف و اکناف خانه یا محل کار نگاه کنید,محصولات زیادی را خواهید دید که از پلاستیک درست شده اند.سطل بازیافت شما,ماشین آتش نشانی بچه تان که در یک گوشه افتاده است,ظرف آسپیرین در کابینت داروها و بطری آب روی پیشخوان نمونه هایی از محصولات پلاستیکی می باشند.
تمامی این محصولات از پلاستیک ساخته شده اند,هر چند هر کدام منحصر به فرد و متفاوت از دیگران می باشد.این چیزی است که وقتی در باره محصولات پلاستیکی فکر می کنیم,کمتر مورد توجه قرار می گیرد و تازه این در حالی است که اصولا در باره محصولات پلاستیکی فکر کنیم.


رسانه ها همه محصولات پلاستیکی را ساخته شده از پلاستیک معرفی می کنند.از طرف دیگر,همه پلاستیک ها از هیدروکربن مشتق از نفت خام و گاز طبیعی ساخته شده اند.پس پلاستیک,پلاستیک است.نه؟جواب این است که:"حقیقتا نه!"
در حالی که همه پلاستیک ها مشتق از نفت خام و گاز طبیعی هستند,فرایندها کاملا فرق دارند و درصد خلوص پلاستیک در محصول نهایی یکی نیست. پلاستیک ماشین آتش نشانی 8 برابر سطل زباله اهمیت دارد و اگر بخواهیم پلاستیک ماشین آتش نشانی را با بطری آب مقایسه کنیم تفاوت اهمیت از این میزان هم بیشتر خواهد بود.
تمامی پلاستیک هایی که با چیزهای مصرفی انسان ,شامل غذا و نوشیدنی, تماس می یابند استانداردهای بسیار بالاتری از دیگر پلاستیک ها دارند.شاید اکنون متوجه شده باشید که در هنگام گفتگو در باره "پلاستیک سازگار با غذا" از چه حرف می زنیم.

foodgrade
مقررات پلاستیک های سازگار با غذا
برای پلاستیک های سازگار با غذا باید مقرراتی تدوین شود.در کانادا بهداشت بر این مقررات نظارت دارد.در امریکا , اداره غذا و دارو این مقررات را تدوین می کند.
هر دو سازمان مقررات یکسانی دارند.پلاستیک های سازگار با غذا باید خلوص استانداردی داشته باشند.این پلاستیک ها نباید رنگ یا دیگر افزودنی ها را دارا باشند و یا از مواد بازیافتی که به تندرستی افراد آسیب می زند ساخته شوند.پلاستیک های سازگار با غذا می توانند تا اندازه ای دارای پلاستیک های بازیافتی باشند.البته مواد این پلاستیک ها باید مقررات و دستورالعمل های سازمان های معتبر را مراعات نمایند.
علاوه بر این,برخی غذاها اضافات و افزودنی های ظروفی که در آن ها واقع می شوند را دریافت می دارند.این غذاها,به ویژه غذاهای اسیدی, باید در ظروف ویژه ای نگاهداری گردند.
انواع پلاستیک ها
تمام محصولات پلاستیکی امریکا یا کانادا نشانه ای دارند که با اعداد یک الی هفت مشخص شده است.در هر دو کشور این اعداد یک معنی بیشتر ندارند.با این حال,تمام پلاستیک ها برای تمام مواد غذایی مناسب نیستند.
خیلی از ظروف پلاستیکی سازگار با غذا از پلاستیک های پلی اتیلن با تراکم بالا-HDPE-ساخته شده اند.این پلاستیک در برابر مواد شیمیایی فوق العاده مقاوم است و بنابراین با بسیاری از غذاها و محصولات سازگار می باشد.
برای مثال,اغلب ظروف شیر یا آب میوه و سطل های پنج گالنی غذا از HDPE ساخته شده اند.در امریکا و کانادا کد دو قرار گرفته در داخل علامت بازیافت نشانه این است که پلاستیک از HDPE ساخته شده است.
شکل دیگر پلاستیک سازگار با غذا پلی اتیلن تری فتالات یا پت است.این پلاستیک کد یک دارد و معمولا در محصولاتی مثل پوشش سالاد,کره بادام زمینی و ظروف ژله ای مورد استفاده قرار می گیرد.
انجام یک انتخاب درست
انتخاب یک محصول پلاستیکی درست برای منابع غذاییتان وابسته به اعتمادی است که شما به تولید کننده ظرف دارید.چون هر نوع پلاستیکی مناسب گروه ویژه ای از مواد غذایی است, شما برای دانستن محصولات پلاستیکی سازگار با غذا نیاز دارید که توجه دقیق به جزییات نمایید.
برای مثال,ممکن است شما بخواهید یک غذای فوق العاده اسیدی همانند ترشی یا گوجه فرنگی را داخل یک ظرف بگذارید.قطعا در این حالت خطر نشت مواد شیمیایی یا افزودنی ها به محصول غذایی وجود خواهد داشت.
بهترین کار این است که محصولاتی خریداری نمایید که برچسب "سازگار با غذا" یا "ایمن برای غذا" داشته و توسط توزیع کننده های معتبر فروخته شوند.از سوی دیگر بهتر است محصولاتی که تاییدیه های دولتی دارند خریداری گردند.
بار دیگر که محصول پلاستیکی می خرید,بهتر است بدانید که چه نوع پلاستیکی را در دست گرفته اید.پلاستیک سازگار با غذا حقیقتا فرق دارد.