walden-pond



چطور یک واحد بیوگاز را در حیاط پشتیتان بسازید؟
هر کس که مقدار قابل توجهی زایدات زیستی تولید می کند و بویژه ان هایی که در مزارع کشور زندگی می کنند, اغلب یک رویای شخصی دارند و آن این است که واحد بیوگاز خودشان را داشته باشند.
دلیل اینکه چرا خیلی ها در ساخت واحد بیوگاز موفقیت کسب نمی کنند این است که به آسانی ابعاد بیش از حد لازم تخمین زده شده و در نتیجه طرح شکست می خورد.

bio1gas
برای همین ما احساس کردیم که مهم است یک آموزش گام به گام داده و ان هایی که دوست دارند را موفق به تحقق بخشیدن به رویایشان نماییم.این دستورالعمل توسط برنامه حمایتی بیوگاز نپال به رشته تحریر درآمده است.اگر دستورالعمل به درستی پیروی شود شما یک واحد بیوگاز طرح 2047 مدل GGC خواهید داشت که می تواند در حیاط پشتی شما ظاهر گردد.پس شروع کنید:

bio2gas
1-اندازه گذاری واحد
قبل از محاسبه مواد لازم و شروع به ساخت واحد,شما باید بدرستی و دقیقا بدانید که بزرگی واحد شما چقدر خواهد بود.این کار با تعیین فضولات تولیدی روزانه امکان پذیر است.این امر وابسته به تعداد احشام شما است,اما اگر شما بیش از دو راس حیوان دارید, می توانید نتیجه بگیرید که ورودی کافی برای تولید بیوگاز در اختیار خواهید داشت.
برای کمک به شما,که تصمیم درست را اتخاذ نمایید, مقدار فضولاتی که روزانه در اختیار دارید را بر عدد 6 تقسیم کنید.نتیجه,ظرفیت واحد بر حسب متر مکعب خواهد بود.برای عملکرد خوب واحد GGC سعی کنید که ظرفیت واحد شما بین 4 و 20 متر مکعب باشد.فرض کنید که هر 2 الی 3 حیوان می توانند یک واحد 4 متر مکعبی را تغذیه نمایند و از 14 حیوان بیشتر نیاز به واحد 20 متر مکعبی دارند.برای ممانعت از محاسبات غلط , ایده بدی نیست که فضولات یک هفته را جمع نموده و سعی کنید از طریق میزان فضولات جمع شده پی به تخمین اندازه واحد بیوگاز ببرید.
ابعاد دقیق واحد بیوگاز و اجزای آن در جدول سمت چپ خلاصه شده اند.تمامی اجزا با حروف بزرگ نشان داده شده و در تصویر زیر که شکل عمومی واحد بیوگاز را نشان می دهد مشخص می باشند.(در گام سه دقیقا مورد اشاره قرار گرفته است)
اکنون که هر چیزی را محاسبه کرده و تخمین زده اید, وقت ان است که انچه که مورد نیاز است را مرور نمایید.

bio3gas
2-مواد
مثل هر چیز دیگری توصیه می شود که با کیفیت ترین مواد را پیدا کرده و خریداری نمایید.مواد بهتر کیفیت واحد بیوگاز را بهتر کرده و بازدهی گاز حاصله را بیشتر می کند.
شما نیاز به سیمان تازه, ماسه تمیز, شن تمیز با اندازه متوسط(که بیش از 2 سانتیمتر قطر نداشته باشند), آب تمیز,آجر و سنگ دارید.شما همچنین نیاز به لوله های گاز(هر چه کوتاهتر باشد بهتر است زیرا هزینه ها و نشت گاز را کم می کند),یک بیل, کاردک های مورد نیاز برای اختلاط و گسترش سیمان, یک میله چوبی,ریسمان(با طول معادل شعاع هاضم) و پوشش رنگی امولسیون دارید.ابعاد دقیق و فهرست کامل تمام مواد در تصویر سمت چپ نشان داده شده اند.کیفیت و تمیزی تمام مواد را کنترل نموده و اگر در آن ها ناخالصی یا عیب می بینید از استفاده از ان ها پرهیز نمایید.اطمینان حاصل کنید که سیمان بدرستی ذخیره شده, کثافت از ماسه و سنگ بخوبی شسته شده و برای اینکه بعدها آجر رطوبت خود را پس ندهد,چند دقیقه قبل از استفاده خیسانده شده است.

bio4gas
3-انتخاب مکان
خب!ما گفتیم حیاط پشتی,اما ماجرا کمی پیچیده تر از اینهاست.اگر کارآیی,ایمنی و غیر آلوده بودن کار برایتان مهم است باید ملاحظاتی را مورد توجه قرار دهید.
اول یک جای آفتابگیر پیدا کنید تا نگهداری از واحد به علت قرار گیری آن در درجه حرارت مناسب آسانتر گردد.سعی کنید واحد تا حد امکان به منابع فضولات و آب نزدیکتر باشد تا از طی فواصل طولانی و غیر ضروری انتقال منابع ممانعت به عمل آید.ایده آل این است که واحد نزدیک نقطه مورد استفاده باشد تا دسترسی و نگهداری آن با سهولت بیشتری صورت پذیرد.
علاوه بر این,واحد دست کم باید 10 متر از چاه آب یا منبع تامین آب آشامیدنی فاصله داشته باشد تا احتمال آلودگی آب شرب مصرفی بوجود نیاید.برای جلوگیری از آسیب,واحد حد اقل باید دو متر با نزدیکترین خانه یا ساختمان فاصله داشته باشد.

bio5gas
4-حفاری
این جایی است که قسمت فرح بخش کار آغاز گشته و ما می توانیم شروع به کثیف کردن دستهایمان نماییم.میله چوبی را در مرکز نقطه ای که هاضم قرار خواهد گرفت استوار ساخته و ریسمان را به آن ببندید.ریسمان را به دقت بکشید و توسط ان ابعاد چاهک یا چاله را ترسیم نمایید.حفاری را آغاز کرده و سعی کنید دیوارها را تا حد امکان صاف نگه دارید.خاک ها را حد اقل یک فوت دور از محل کار بریزید.

bio6gas
5-ساخت دیوار و کف گرد
یک لوله گاز نیم اینچی را بطور عمودی در مرکز چاهک جدیدا حفر شده قرار داده و ان را با لوله افقی یا دیرک ایمن نمایید.یک سیم به لوله عمودی وصل کنید تا ابعاد دقیق هاضم را اندازه بگیرید.الان شما می توانید شروع به قرار دادن آجرها نمایید.دقت کنید که آجرهای ردیف اول پهلو به پهلو قرار بگیرند,اما مابقی آجرها بصورت طولی در کنار یکدیگر واقع شوند.به مجرد اینکه دیوار گرد تمام شد, آن را با لایه ای از لعاب سیمان درزگیری نمایید(نسبت یک به سه سیمان به ماسه)کف می تواند آجری یا سنگی بوده و در بالا با لعاب سیمان درزگیری(پلاستر) شود.آخرین گام پر کردن فضای بین پشت دیوار و زمین است تا از ترک هایی که فشار زمین را بوجود می آورد ممانعت به عمل اید.

bio7gas
6-ساخت سقف گنبدی
ابتدا,با پر کردن چاهک با خاک یک قالب برای سقف گنبدی بسازید.با علامت گذاری با یک لوله مرکزی عمودی ابعاد را چک نموده و تا آن علامت را با خاک پر کنید.با انجام کار,لوله طولانی را برداشته و آن را با یک لوله کوتاهتر نیم اینچی جایگزین نمایید.از یک قالب برای ساخت سقف گنبدی استفاده نموده و اطمینان یابید که آن بخوبی قرار گرفته و دیوار گرد را به طور همتراز در هر جایی لمس می کند.به علاوه,مطمئن شوید که خاک داخل قالب بخوبی فشرده و مرطوب شده است.سپس,تمام مواد مورد نیاز را جمع اوری نموده و قالب گیری را با بتن تازه اغاز نمایید.این امر را به سرعت و با کارآمدی انجام دهید و تا جایی که ممکن است وقت کمی تلف کنید.
ضخامت سقف گنبدی را کاملا تحت نظر بگیرید و تا زمان قرار دادن لوله اصلی گاز, لوله کوچک بالایی را نگاه دارید.در طول فرآیند قالب گیری, بتن را از نور قوی خورشید محافظت نمایید.این کار توسط کیسه یا نی و بوریا انجام شده و برای دست کم یک هفته ادامه خواهد یافت.با اتمام این زمان, قالب را از روی منهول برداشته و تمام خاک داخل را خارج نمایید.سطح را بشویید و پوشش پلاستر را روی سطح تمیز اعمال نمایید.بین پوشش ها یک روز فاصله زمانی بگذارید.

bio8gas
7-تانک خروجی
مهمترین قسمت اینجا ابعاد هستند.هر دو جدول و طرح بالا را به دقت چک کنید و اطمینان حاصل نمایید که هر چیزی را به دقت اندازه گیری کرده اید.در این گام ظرفیت نگهدارنده گاز تعیین خواهد شد.
پشت منهول را حفاری کنید و مطمئن شوید که خاک پشت آن و زیر کف خروجی برای جلوگیری از ترک ها بخوبی فشرده شده اند.کف خروجی و دیوارها را تراز کنید و کار دیوارها را با اعمال یک لایه نرم از پلاستر سیمان تمام کنید.دیوارها را در قسمت خارجی با مقدار کافی خاک ساپورت نمایید.
مخزن بیوگاز باید ارتفاع کمی بالاتر از اطرف داشته باشد.این امر در زمانی انجام می گیرد که قالب بندی سقف گنبدی و تخته بتنی باید نهایی شوند.مطمئن باشید که همه تخته های بتنی(اسلب ها) با اندازه و ضخامت درست هستند, سطح تخت و تمیز است و بتن بخوبی فشرده شده است.تمام این ها می توانند حیاتی باشند و از حوادث و فروپاشیدن ناخواسته ممانعت به عمل بیاورند.

bio9gas
8-چاله ورودی
این قسمتی است که آب با فضولات مخلوط می شود و کاملا به شما بستگی دارد که بخواهید وسیله ای برای اختلاط داشته باشید.هر چند توصیه شده که یکی داشته باشید,داشتن آن هرگز الزامی نیست.
چند چیز را مد نظر قرار دهید.بالای سازه نباید بیش از یک متر از زمین اطراف بلندتر باشد و داخل و خارج چاله باید به دقت با پلاستر پوشیده شده باشند.کف مخزن نباید پایین تر از پنج سانتیمتری بالای سطح سرریز خروجی قرار گیرد.بدون توجه به اینکه وسیله اختلاط وجود دارد یا ندارد, چاهک ورودی باید گرد باشد.در اینجا شما اختیار این را دارید که توالت را هم به واحد اضافه کنید تا به میزان بسیار کمی مقدار گاز تولیدی زیادتر شود.

bio10gas
9-طرح لوله
در اینجا حیاتی است که فقط از لوله آهن گالوانیزه سبک و در حد امکان با کیفیت استفاده کنید تا خطرات محتمل ایجاد شده توسط انسان یا حیوان به حد اقل برسد.اگر ممکن است,جهت ایمنی بیشتر لوله را در حداقل یک فوتی زمین دفن کنید.تمامی اتصالات را با درزگیر روی یا نوار تفلون اب بند کنید ولی حتی المقدر از به کار گیری اتصالات خودداری ورزید.
در فرایند تولید بیوگاز,تقطیر به وقوع پیوسته و قطرات در دیواره های لوله تشکیل می شوند.برای جلوگیری از گرفتگی زهکش مناسب عمودی خط لوله را در پایین ترین نقطه لوله ایجاد نمایید.
به مجرد اینکه واحد شما شروع به تولید می کند,باید تمامی اتصالات,ارتباطات و شیرها چک شده باشند.این کار توسط محلول صابون بخوبی انجام می شود.

bio11gas
10-حوضچه کمپوست
این,جزء نهایی واحد است.شما دست کم به دو حوضچه کمپوست فضولات نزدیک سرریز خروجی نیاز دارید تا تمامی مایع دقیقا وارد آن ها شود.حجم حوضچه های کمپوست باید معادل یا بزرگتر از حجم واحد شما باشد.
از ایمنی و عایق بودن اطمینان حاصل کنید.حد اقل 40 سانتیمتر خاک فشرده شده را در بالای سقف گنبدی قرار دهید.
اگر همه گام ها بدرستی انجام شود,شما می توانید از عملکرد کامل لذت ببرید و واحد بیوگازی داشته باشید که کیفیت خوب خود را برای سال های زیاد پیش رو کماکان حفظ می نماید.