walden-pondانتخاب بهترین ماسک تنفسی شغلی
انتخاب ماسک تنفسی مناسب می تواند مشکل باشد. استفاده از راهنمای زیر به شما در تهیه ماسک تنفسی مناسب تامین کننده حفاظت شغلی کمک کرده و به بسیاری از سوالات مهم مرتبط با تصمیم گیری در گزینش یک ماسک خوب تنفسی جواب می دهد.اگر پس از مطالعه مقاله هم در باره اینکه کدام ماسک تنفسی مناسب شما است مطمئن نیستید می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید تا کمکتان کنند تا پاسخ پرسش های بیشتری را دریافت نمایید(لطفا قبلا شرایط مشاوره تلفنی مندرج در بالای صفحه را مطالعه نمایید)
1-آیا شما از آفت کش استفاده می کنید؟

photomask1
اگر نه(شما از نوع دیگری از مواد شیمیایی استفاده می کنید) با تامین کننده ایمنی محلیتان تماس بگیرید تا به شما آن نوع ماسک تنفسی که باید استفاده نمایید توصیه کند.
اگر بله , بر چسب آگاهی دهنده آفت کش را جستجو نمایید تا ببینید کدام حفاظت تنفسی مورد نیاز است.برچسب ها فهرستی را ارائه می کنند که به عدد مصوب ماسک تنفسی ارجاع داده می شود.برچسب های جدید ماسک تنفسی را با مصوبه NIOSH TC فهرست کرده و ماسک تنفسی مصوب جدید NIOSH را تشریح می کنند.برای مثال برچسب ممکن است بگوید:"ماسک تنفسی مصوب NIOSH با پیش فیلتر مصوب برای آفت کش ها; یا یک ماسک تنفسی مصوب NIOSH با کاتریج بخار آلی با هر فیلتر N ,R,P,HE."
یک برچسب نمونه در زیر آمده است:
تجهیزات حفاظت فردی(PPE)
برخی از مواد این محصول که در برابر مواد شیمیایی مقاوم می باشند ویتون یا لمینت های مانع هستند.برای اطلاعات بیشتر از دستورالعمل های سه نکته تکمیلی 93-7 در PR پیروی نمایید.اگر می خواهید اختیارات بیشتری داشته باشید از دستورالعمل های بخش H در جدول انتخاب طبقه مقاوم در برابر مواد شیمیایی EPA پیروی نمایید.
بار کننده ها,کاربرها و همه کسانی که دستکاری می کنند باید موارد زیر را در نظر گرفته و پوشیدنی های زیر را بر تن نمایند:
پوشش های روی چکمه های بلند و پیراهن های آستین بلند
دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی
پاپوش و جوراب مقاوم در برابر مواد شیمیایی
یک ماسک تنفسی فیلتر کننده میست گرد و غبار مصوب NIOSH با عدد پیشوند TC-21C مصوب MSHA/NIOSH یا یک ماسک تنفسی مصوب NIOSH با هر فیلتر N,R,P یا HE
برای نگهداری و تمیز کردن PPE از دستورالعمل های سازنده پیروی نمایید.اگر هیچ دستورالعملی برای قابلیت شستشو وجود نداشته باشد از دترجنت و آب داغ استفاده کنید.PPE را جدا از دیگر البسه مورد شستشو نگهداری کرده و بشویید.
2-آیا ماده پوست یا چشم شما را تحریک می کند؟
اگر بله, شما ممکن است از ماسک تنفسی که کل صورت را می پوشاند و فیلترها و کاتریج های مناسب استفاده نمایید.
اگر نه,شما می توانید از یک ماسک تنفسی نیم ماسک و فیلترها و کاتریج های مناسب استفاده نمایید.
3-آیا خطر بلافاصله به زندگی و تندرستی شما آسیب می زند(هIDLH) یا کمبود و فقدان اکسیژنی وجود دارد؟
در اتمسفرهای IDLH غلظت ماده به اندازه ای بالاست یا ماده به قدری خطرناک است که مجاورت و در معرض گیری شما را خواهد کشت.
اگر بله, شما باید تا حد امکان از ورود به حوزه خودداری نمایید.اگر باید وارد شوید , شما نیاز به ماسک تنفسی که هوای تنفسیتان را تامین نماید دارید.این ماسک شامل مخزن قابل حمل و نقل هوا یا سیستم تامین هوا است(با یک بطری فرار اضطراری) که هوا را از طریق پمپ یا کمپرسور هوا تامین می کند(شما همچنین باید هوا را پایش کنید تا سطح آلاینده های موجود را تامین نمایید)
4-آیا شما با گرد و غبار(جامد),میست(مایع) یا دمه(گاز) کار می کنید؟
اگر بله,شما نیاز به ماسک تنفسی ویژه,فیلتر یا پیش فیلتر دارید.ماسک های تنفسی ویژه,فیلترها و پیش فیلترها ذرات جامد و مایع همانند گرد و غبار,میست و دمه را گیر می اندازند.آن ها می توانند به شکل ماسک تنفسی قابل دفع یا به شکل پیش فیلتر پیدا شده و در ارتباط با کاتریج های شیمیایی مورد استفاده قرار گیرند.فیلترها باید طبق توصیه سازنده یا زمانی که تجربه مقاومت بالای تنفسی را دارید تعویض شوند.
برای انتخاب ماسک ذره ای مناسب شما نیاز دارید که چهار سوال زیر را مطرح نمایید:
اگر من در محیط دارای گرد و غبار, میست, دمه یا کپک های کشاورزی کار می کنم چه نوع ماسکی را باید انتخاب نمایم؟
شما می توانید در موقعیت های گرد و غبار از N95 استفاده نمایید.استثناها:اگر شما با غبار فوق العاده سمی یا فلزی که نیاز به ماسک هپا (با کارآمدی فوق العاده بالا) دارد کار می کنید نیاز به استفاده از N100 یا P100 خواهید داشت.استثناها کپک,آزبست, سرب و کادمیوم هستند.OSHA همچنین مواد ویژه ای از قبیل آزبست و سرب را تعیین کرده است که همیشه نیاز به ماسک هپا دارند.
توجه:اعداد به بازدهی فیلترها ارجاع داده می شوند.فیلترهای N95 برای اغلب کاربردها مفیدند و فیلترهای P100 برای موقعیت های ویژه سمی تر در عوض فیلترهای قدیمی هپا مورد استفاده قرار می گیرند.
2-آیا آفت کش یا ماده شیمیایی را اسپری می کنید؟
اگر بله,شما احتیاج به یک پیش فیلتر دارید.
3-آیا آفت کش یا ماده شیمیایی پایه روغنی دارد؟
اگر نه,شما می توانید از پیش فیلتر غیر روغنی همانند N95 استفاده نمایید.
اگر بله, شما باید از یک پیش فیلتر مقاوم در برابر روغن یا ضد روغن همانند P100 استفاده کنید. فیلترهای R,P و HE می توانند برای مواد شیمیایی و آفت کش های آئروسل دارای پایه روغنی استفاده شوند.R مقاوم در برابر روغن و P ضد روغن معنا می دهد.در هنگام مواجهه با روغن فیلترهای R تا 8 ساعت دوام دارند در حالی که فیلترهای P بنا بر توصیه سازنده دوام طولانیتری دارند.فیلترهای N در برابر روغن دوام ندارند.اگر آفت کش یا ماده شیمیایی شما شامل روغن نیست شما می توانید از فیلترهای N,R,P یا HE استفاده نمایید.
توجه:اگر در انتخاب فیلتر مردد هستید بدانید که فیلترهای P100 بالاترین درجه حفاظت را در برابر روغنی ها و غیر روغنی ها فراهم می آورند.
N:برای روغن مورد استفاده قرار نمی گیرد.
R:R مقاوم در برابر روغن معنا می دهد.آن ها می توانند در برابر مواد شیمیایی یا آفت کش های دارای روغن به مدت 8 ساعت مفید باشند.
P:P ضد روغن معنی می دهد.این فیلترها می توانند در برابر مواد روغنی و غیر روغنی حفاظت ایجاد کنند.ممکن است کارآیی آن ها بیش از 8 ساعت باشد.
HE:فوق العاده کارآمد.این فیلترها می توانند در برابر روغن مورد استفاده قرار گیرند.برای تعیین محدودیت زمانی استفاده از توصیه های سازنده کمک بگیرید.علاوه بر این هر وقت مشاهده کردید که در میزان هوای ورودی تغییر حاصل شد می توانید فیلتر را تعویض نمایید.
در هنگام کار با یک ماسک تنفسی خالص کننده تحت فشار هوا همچون کاسکو از کدام فیلتر ذره ای استفاده می کنم؟
شما از فیلتر HE که یک فیلتر با بازدهی بالا است بهره خواهید برد.ماسک های تنفسی خالص کننده تحت فشار هوا برای ذرات از فیلتر هپا استفاده می کنند در حالی که نیم ماسک ها و ماسک های تنفسی که کل صورت را می پوشانند از فیلترهای N,R,P مثل N95 و P100 استفاده می کنند.
5-آیا شما با گازها یا بخارات کار می کنید؟
اگر بله, شما نیاز به ماسک تنفسی کاتریجی با کاتریج های شیمیایی دارید.کاتریج های شیمیایی از کربن فعالی که به طور ویژه تصفیه شده و گازها یا بخارات ویژه را جذب خواهد نمود پر می شود.وقتی بو یا مزه یک ماده عوض می شود و یا چشم,گلو یا سیستم تنفسی شما تحریک می شود باید کاتریج را تعویض نمایید.بهترین کار این است که کاتریج را وفق برنامه و جدول زمانی و قبل از مواجهه با آلاینده ها تعویض نمایید.
کدگذاری رنگی کاتریج شیمیایی
تمام تولید کنندگان از همین کدگذاری برای حفاظت در برابر گازها و بخارات استفاده می کنند
photomask2
6-پیش فیلترها چه هستند و در چه مواقعی مورد استفاده قرار می گیرند؟
پیش فیلترها با کاتریج ها استفاده می شوند.در حالی که کاتریج ها بخارات و گازها را جذب می کنند,پیش فیلترها ذرات میست و غبار را به دام می اندازند.پیش فیلترها برای کارهایی از قبیل آفت کشی و کاربرد اسپری های رنگ کارآیی خوبی دارند زیرا ذرات مایع را به دام می اندازند.
اگر مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای اندک در وبسایت "یاشار بوم راشینگ تبلیغ نمایید لطفا اینجا را کلیک کنید.