walden-pond1-آفت کش چیست؟
آفت کش ماده ای است که برای از بین بردن حیوانات وحشی، حشرات، قارچ ها یا گیاهان استفاده می شود.سالانه هزاران آفت مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.آفت کش ها در خانه ها، مغازه ها، ادارات، انباری ها، کپرها، باغ ها، مزارع، چراگاهها و خیلی جاهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.
اغلب آفت کش هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند مواد شیمیایی هستند که توسط متخصصین در آزمایشگاه ساخته شده و در کارخانه ها تولید شده اند.بعضی از آفت کش ها کاملا خطرناک بوده و می توانند برای انسان ها و موجودات زنده دیگر مضر باشند.


آن ها می توانند زمین، هوا،محصولات غذایی،مسیرهای آبی را آلوده کرده و بطور جدی به حیوانات بومی، حیوانات خانگی یا حیوانات دست آموز آسیب رسانده یا آن ها را از بین ببرند.
اگر دستورالعمل های مندرج روی آنچه که آفت کش در آن قرار دارد به دقت مورد رعایت قرار نگیرد ، علاوه بر ایجاد خطر برای استفاده کننده، آفت کش می تواند ضررها و آسیب های بزرگی را متوجه اشخاص و موجودات زنده ای که در نزدیکی به سر می برند کرده و خدای ناکرده حتی مرگ آن ها را رقم بزند.
آفت کش ها در سه شکل مختلف هستند:
جامدات که بصورت پودری(همانند آرد) با کریستال یا دانه ای(مثل شکر) هستند.
مایعات که همانند آب شیری می باشند.
آئروسل ها که بصورت میست ریز اسپری می شوند.
2-مردم و سمیت آفت کش
در حالی که آفت کش ها برای کنترل آفات مفید هستند، بسیاری از آن ها جز مواد شیمیایی خطرناک به حساب نمی آیند.آن ها خطرناک هستند زیرا قادرند زمین، آب یا هوا را مسموم کنند.
خیلی مهم است که آفت کش ها فقط وفق دستورالعمل مندرج روی برچسب آن ها استفاده شوند.وقتی مردم آفت کش ها را بی دقت به کار می برند عملا موجبات مسمومیت خودشان،دیگران و حیوانات و گیاهان را فراهم می کنند.
حیواناتی که قرار است توسط آفت کش ها کشته شوند "حیوانات هدف" نام دارند.حیوانات(و از جمله انسان) که قرار نیست هدف آفت کشی قرار گرفته و از بین بروند "حیوانات غیر هدف" نامیده می شوند.
آفت کش ها می توانند از سه راه که در زیر شرح داده شده است وارد بدن شوند:
راه دهانی
این نوع ورود از طریق دهان صورت گرفته و مسبب آن غذاهایی که می خوریم و مایعاتی که می اشامیم می باشد.از طرف دیگر وقتی آفت کش روی بدن می نشیند از طریق لیس زدن دست ها و یا کناره های دهان وارد بدن می شود.البته این امکان نیز هست که سیگار توسط آفت کش آلوده شده و با کشیده شدن آلودگی را وارد دهان نماید.
راه تنفسی
اسپری های آفت کش،بخارات و پودرها می توانند از طریق دهان و بینی تنفس گردند.
راه پوستی
اسپری آفت کش که روی بدن می نشیند می تواند از طریق چشم ها و پوست جذب شود.آفت کش ها عموما از طریق چشم ها، پیشانی و ساعدها به سرعت جذب می شوند.

PESTFOOD
تصویر یک-راههای ورود آفت کش به بدن
بعضی از چیزهایی که موجب می شود استفاده از افت کش توسط مردم بی دقت انسان ها یا دیگر حیوانات را بطور اتفاقی مسموم کند عبارتند از:
عدم مطالعه برچسب
ریختن آفت کش داخل ظرف غذا یا نوشیدنی مثل بطری نوشابه.بچه ها ممکن است این آفت کش ها را اشتباهی بخورند یا بیاشامند.
رها کردن طعمه های آفت کش در جاهایی که بچه ها یا حیوانات خانگی به آن ها دسترسی دارند
عدم استفاده از البسه یا تجهیزات حفاظتی در هنگام اختلاط یا اسپری کردن آفت کش ها
آلودگی غذا و آب فاقد پوشش یا وسایل آشپزی در هنگام عملکرد اسپری نمودن
اسپری در شرایط بادی که اسپری را به دیگر نقاط انتقال می دهد
اسپری جاهایی که نیاز به اسپری شدن ندارند
عدم انتقال مردم و حیوانات از جاهایی که اسپری کردن در آن ها صورت می گیرد.
تمام این کارهای بی دقت باعث می شود که شانس آلودگی اتفاقی و جذب آفت کش از طرق دهانی، تنفسی و پوستی به میزان زیادی افزایش یابد.
3-برچسب های آفت کش و جداول سمیت
برچسب های آفت کش
بسیار تاکید شده است که مهمترین زمانی که به کنترل آفات اختصاص داده می شود همان چند دقیقه ای است که صرف مطالعه برچسب می گردد.
برچسب آفت کش تمام اطلاعات مورد نیاز برای کاربرد ایمن و موثر آفت کش را دارد.
برچسب را بخوانید
برچسب آفت کش سه عملکرد اساسی دارد:
به استفاده کننده می گوید که بر علیه کدام آفت می تواند مورد استفاده قرار گیرد
به استفاده کننده می گوید که جهت حصول ایمنی چطور دستکاری،استفاده و ذخیره شود.
به استفاده کننده می گوید که برای بهترین کارآیی چطور و کی باید استفاده شود.
طبق قانون،برچسب آفت کش ها باید شامل اطلاعات زیر باشند:
نام محصول
جدول سمیتی که استفاده کننده را از سطح سمیت مطلع گرداند
نام محتویات فعال(ماده شیمیایی واقعی داخل ظرف) و قدرت آن
توجه:آفت کش ها معمولا درصد کمی از مواد شیمیایی واقعی در خودشان دارند.دیگر مواردی که محصول را تشکیل می دهند عبارتند از:
حلال هایی مثل آب که به حل شدن مواد شیمیایی کمک می کنند.
عوامل حمل که به توزیع مواد شیمیایی کمک می کنند; برای مثال تالک در مورد پودرهای آفت کشی و گازها در مورد آئروسل های آفت کشی
آفاتی که محصول کنترل خواهد کرد
میزان کاربرد محصول(چقدر استفاده شود)
زمان و روش کاربرد
دستورالعمل دستکاری ایمن محصول
کمک های اولیه هنگام حادثه
دستورالعمل های ویژه یا اگاهی های مرتبط با استفاده یا دفع
محتویات خالص ظرف یا بسته(وزن هنگام بسته بندی)
اینجا مثالی از برچسب آفت کش هایی که استفاده های غالب در اجتماع دارند را می توانید ببینید

PESTFOOD2

PESTFOOD3
همیشه مهم است که قبل از استفاده از آفت کش برچسب روی آن را بخوانید.
قبل از خرید یا استفاده از آفت کش همیشه سوالات زیر را بپرسید:
آیا ماده شیمیایی مناسب آفاتی که قرار است از بین بروند می باشد؟
آیا ماده شیمیایی کمترین خطر را برای مردم دارد؟
توجهات کاربرد آفت کش کدامند؟
کدام تجهیزات ایمنی مورد نیاز است؟
کاربرد ماده شیمیایی به چه تجهیزاتی نیاز دارد؟
برای ذخیره کنسانتره و دفع ایمن باقیمانده محلول چه کارهایی باید انجام شود؟
برای رفع آلودگی و تمیز کاری بعدی تجهیزات چه کارهایی باید انجام شوند؟
جداول سمیت
بسیاری از مواد که در زندگی روزانه مردم مورد استفاده قرار می گیرند در هنگام استفاده ناصحیح می توانند سمی باشند.از میان این مواد می توان به داروها، قرص ها، حلال ها، کمک کننده های تمیز کاری، چسب ها و البته آفت کش ها اشاره نمود.
برای کمک به مردم که بدانند چقدر یک ماده سمی است جدول سمیت مواد را به قرار زیر آورده ایم:
اینجا فهرستی از مواد که بر اساس میزان سمیت طبقه بندی شده اند آورده شده است.
مواد آورده شده در جدول باید دارای برچسبی باشند که مردم را از موارد آگاهی دهنده زیر مطلع گرداند:
سمی هستند یا می توانند موجب جراحت شوند
باید توسط مردم به دقت مورد استفاده قرار گیرند
باید دور از دسترس بچه ها نگهداری شوند
ماده ای که سمی است یا می تواند باعث ایجاد جراحت شود داخل یکی از خانه های جدول سمیت قرار می گیرد.هشت خانه جدول مختلف وجود دارد.
آفت کش ها می توانند در هیچیک از خانه های جدول نیایند یا ممکن است در خانه های 5،6 یا 7 جدول واقع شوند.
نیامده در جدول:این ها سمیت خیلی کم دارند و غیر محتمل است که سبب اذیت و آزار انسان شوند.آن ها باید وفق دستورالعمل برچسب مورد استفاده قرار گیرند.اغلب قوطی های آئروسل ها در این دسته قرار می گیرند.
آفت کش های S5:این ها سمیت کم داشته و در دسترس عموم مردم قرار می گیرند.دستکاری،استفاده و ذخیره این ها نیاز به مراقبت و توجه دارد.
آفت کش های S6:این ها سمیت متوسط داشته و در دسترس عموم مردم قرار می گیرند.دستکاری، استفاده و ذخیره این ها نیز نیاز به مراقبت و توجه دارد.
آفت کش های S7:این ها سمیت بالا تا بسیار بالا دارند.این ها فوق العاده خطرناک و آسیب رسان به تندرستی بوده و پتانسیل بالایی دارند که در مجاورت های کم آسیب رسان باشند.آن ها نیاز به برچسب زنی،استفاده و دستکاری ویژه داشته و در دسترس عموم مردم قرار ندارند.
آفت کش ها در آزمایشگاه آزمایش می شوند تا سمیت آن ها تعیین گردد.ماده شیمیایی روی حیوانات تست از قبیل جوندگان، موش ها و خرگوش ها تست می شود تا معلوم شود چه مقدار ماده شیمیایی برای کشتن یک حیوان مورد نیاز است.این تست ها LD50 آفت کش(دز کشنده) را تعیین می کند.
پایین تر بودن LD50 نشان دهنده بالاتر بودن میزان سمیت آفت کش است.
جداول ، سمیت ماده،احتیاطات یا آگاهی های ویژه و دیگر عواملی که وابسته به میزان سمیت هستند را مورد محاسبه قرار می دهند.
4-حفاظت محیط زیست و گونه های غیر هدف
آفت کش ها برای کشتن طراحی شده اند.وقتی مردم از آن ها استفاده می کنند، ان ها کمک به کشتن نوع ویژه ای از آفت می نمایند.از آنجا که افت کش ها مواد شیمیایی سمی هستند، در استفاده از آن ها توجه زیادی باید صورت گیرد تا حیوانات غیر هدف و گیاهان از بین نروند.
برای مثال، اگر خانه ای بر علیه سوسک سمپاشی می شود،مهم است که بالغین،بچه ها و حیوانات دست آموز مثل سگ و گربه ها که آنجا زندگی می کنند در معرض آسیب قرار نگیرند.همه این حیوانات،حیوانات غیر هدف خانه ها به حساب می آیند.

PESTFOOD4
تصویر شماره دو-اسپری آفات می تواند روی حیوانات غیر هدف تاثیر منفی بگذارد.
به همان اندازه حفاظت حیوانات غیر هدف و گیاهان در هنگام استفاده از آفت کش ها، هر کوششی که موجب حفاظت مابقی محیط زیست می شود نیز مهم است.بعضی از آفت کش ها بسیار سمی هستند و برای مدت طولانی در محیط می مانند تا بتوانند برای زمین،آب و هوا سمی باشند.
وقتی آفت کش ها بدرستی مورد استفاده قرار نگیرند یا هنگامی که موادی که نباید با مردم تماس حاصل نمایند با آن ها در تماس قرار گیرند این اتفاق روی می دهد.این امر همانند این است که خاک زیرین یک ساختمان موریانه خورده را منتقل کرده و از آن برای بچه ها زمین بازی بسازیم.
آفت کش های دارای قابلیت تجزیه بیولوژیکی و فاقد قابلیت تجزیه بیولوژیکی
بعضی آفت کش ها در طول زمان تجزیه نمی شوند.این نوع آفت کش ها معمولا وقتی مورد استفاده قرار می گیرند که بخواهیم چیزی را برای مدت طولانی از حمله آفت ها در امان بداریم.به عنوان مثال حفاظت یک خانه از هجوم موریانه ها را می توان از این دست موارد حفاظتی بر شمرد.
آفت کش هایی که در خاک یا سطح مورد عمل باقی می مانند همچنین مواد شیمیایی باقیمانده نامیده می شوند.
وقتی آفت کش های باقیمانده در محیط زیست قرار می گیرند می توانند برای سال های زیادی سمی و فعال باقی بمانند.این ها اگر غلط استفاده شوند و یا در جای نامناسب مورد مصرف قرار گیرند ممکن است به زمین های دیگر انتقال یافته و یا سر از منابع آبی در بیاورند.
بعضی از مردم نمی دانند که مواد شیمیایی در زمین هست و ممکن است خاک را حفاری نمایند.آن ها ممکن است از این خاک برای باغ و اهداف دیگر استفاده نموده و مردمان دیگر،حیوانات خانگی و حیوانات دیگر را در تماس با آن قرار دهند.از این راه خیلی از حیوانات غیر هدف می توانند تحت تاثیر آفت کش ها قرار بگیرند.
قبل از 1996 خیلی از آفت کش ها غیر قابل تجزیه زیستی بودند.بعضی از آن ها از قبیل ددت ودیلدرین هنوز در محیط زیست پیدا می شوند;اگرچه آن ها به مقدار بیشتر در دسترس نبوده و سال های زیادی است که مورد استفاده قرار نمی گیرند.
دانشمندان امروزه در حال ارائه آفت کش هایی که قابل تجزیه بیولوژیکی هستند می باشند.این مواد شیمیایی در محیط به اندازه کافی فعال می مانند تا کارشان را انجام دهند.بعد از آن ، آن ها به مواد شیمیایی ساده و بی ضرر مثل آب و دی اکسید کربن تجزیه می شوند.دانشمندان همچنین در کوشش پیدا کردن مواد شیمیایی با باقیمانده سمی کمتر هستند.به عنوان مثال این روش در پیدا کردن آفت کش های محافظ خانه ها از اثرات مخرب موریانه ها مورد استفاده دارد.
آفت کش ها و زنجیره غذایی
در طبیعت ، گیاهان توسط حیوانات خورده می شوند.این حیوانات توسط حیوانات دیگر خورده می شوند و این زنجیره کماکان ادامه می یابد.این موضوع زنجیره غذایی را بوجود می آورد.
در طول زنجیره غذایی، آفت کش ها از راههای مختلف می توانند بطور اتفاقی حیوانات و گیاهانی که می توانند توسط انسان ها خورده شوند را آلوده نمایند.آفت کش ها می توانند در نقاط مختلف وارد زنجیره غذایی گردند.
در زیر مثالی که نشان دهنده نحوه ورود آفت کش ها به زنجیره غذایی است را آورده ایم:
بعد از اینکه یک حشره آفت توسط آفت کش کشته می شود ماده شیمیایی در بدن او باقیمانده و کماکان فعال است.اگر حیوان دیگر حشره را بخورد ماده شیمیایی را به بدن خود منتقل کرده و می تواند از وجود آن آسیب ببیند.حیوان ثانوی ممکن است توسط یک حیوان ثالث خورده شود و آثار مضر آفت کش به همین صورت کماکان ادامه داشته باشد.
در مثال زنجیره غذایی داده شده در این تصویر،آفت کش خورده شده و حیوان هدف ، که ملخ است، را می کشد.متاسفانه این آفت کش سخ حیوان مفید بعدی که حیوان هدف نیستند را نیز متاثر نموده و آن ها را با مشکل مواجه خواهد نمود.

PESTFOOD5
تصویر سه-مثالی از زنجیره غذایی
استفاده درست از آفت کش ها برای حفاظت محیط زیست از جمله انسان
وقتی از اسپری آفت کش استفاده می کنید، مهم است که با پیروی از قواعد فهرست شده در زیر از محیط زیست حفاظت نمایید:
اطمینان داشته باشید که آفت کش صحیحی را انتخاب نموده و آن را وفق دستورالعمل برچسب مورد استفاده قرار می دهید
فقط جاهایی که نیاز دارند را اسپری کنید
محلول آفت کش را به اندازه کافی و حسب نیاز مخلوط کرده و مورد استفاده قرار دهید تا کارش را انجام دهد.به عبارت دیگر از اسپری کردن بیش از حد و یا غلیظ کردن بیش از حد لازم خودداری نمایید.
فقط در شرایط بادی کم کار اسپری کردن را انجام دهید.تا حد امکان سعی کنید که اسپری کمی با جریان هوا جابجا شود و ترجیحا کلا از اسپری کردن در شرایط نامناسب خودداری کنید.با جریان باد بیش از 15 کیلومتر در ساعت کار اسپری کردن را متوقف نمایید.
اطمینان داشته باشید که آفت کش در پایان کار باقی نمانده است.آفت کش باقیمانده را برای کار بعدی مورد استفاده قرار داده و یا ان را دفن نمایید.اگر آفت کش دفن شود همیشه خطر آلودگی رودخانه ها،مرداب ها و منابع آب زیر زمینی وجود دارد.هر کوششی برای کاهش دادن شانس این اتفاقات باید صورت گیرد.
اطمینان داشته باشید که حیوانات و انسان ها محل اسپری کردن را ترک نموده و تا قبل از ایجاد شرایط ایمن به آنجا باز نمی گردند.
وقتی مردمی که خانه هایشان سمپاشی شده است بر می گردند، به ان ها توصیه نمایید که درب و پنجره ها را باز کرده و از شر بوی مواد شیمیایی که ممکن است وجود داشته باشند خلاص شوند.
اگر داخل خانه را سمپاشی می کنید،مطمئن باشید که قبل از بازگشت مردم به داخل خانه مواد شیمیایی خشک شده اند.

PESTFOOD6
تصویر شماره 4-مهم است که در هنگام اسپری کردن آفت کش در داخل ساختمان اطمینان حاصل گردد که همه از آن خارج شده اند.
5-مزایا و معایب استفاده از آفت کش ها
استفاده از آفت کش ها برای کنترل آفات می تواند برخی مردم را متاثر از آن ها نماید.مردم می توانند در باره تاثیرات استفاده مستمر از آفت کش روی محیط زیست و تندرستی انسان دچار نگرانی گردند.دلایل خوبی برای استفاده از آفت کش ها وجود دارد(مزایا) و در عین حال دلایلی وجود دارد که به موجب آن ها نباید از آفت کش استفاده نمود(معایب)
مزایای استفاده از آفت کش ها
استفاده از آفت کش ها سخت نیست و استفاده کنندگان می توانند کار با آن ها را بخوبی یاد بگیرند.
آفت کش های مدرن خیلی موثرند.این به معنای این است که تقریبا همه آفات هدف که در تماس با آفت کش ها قرار می گیرند از بین می روند.
نتایج سریع است.این به معنی این است که آفت ها در مدت کوتاه از بین می روند.
استفاده از آفت کش ها می تواند راهی ارزان و اقتصادی برای کنترل آفات باشد.آفت کش ها می توانند به سرعت مورد استفاده قرار گرفته و هزینه کارگر زیادی نداشته باشند;موضوعی که ممکن است موجب گردد نسبت به کارهای کنترلی دیگر همانند چیدن و از بین بردن علف های هرز در اولویت قرار گیرند.
معایب استفاده از آفت کش ها
اگر آفت کش ها به درستی مورد استفاده قرار نگیرند ممکن است روی تندرستی انسان اثر گذارده و یا سبب جراحات جدی یا مرگ به کار برنده آفت کش،انسان های دیگر یا حیوانات خانگی گردند.
آفت کش ها می توانند مستقیما روی دیگر حیوانات غیر هدف موثر باشند.برای مثال باغبانی که باغش را اسپری می کند تا هزارپاها را بکشد،احتمالا سوسک های بی ضرر و آخوندک ها را هم از بین خواهد برد.
اگر آفت کش ها بطور غلط یا در جاهای نامناسب استفاده شوند ممکن است راهشان را به جاهای ناخواسته کج کنند.برای مثال آن ها ممکن است به داخل رودخانه ها شسته شده و یا داخل خاک ها گردند.
آفت کش ها می توانند وارد زنجیره غذایی گردند.
چنانچه مایل هستید فعالیت خود را با صرف هزینه ای مختصر در "یاشار بوم راشین" تبلیغ نمایید لطفا اینجا را کلیک کنید.